فروردین ۱۷, ۱۳۹۹ ۱۰:۱۴ Asia/Dushanbe
  • تکمیل نیروگاه راغون به کمک های خارجی نیاز دارد

رییس پیشین شرکت دولتی برق تاجیک و مشاور فعلی ساخت نیروگاه برق آبی راغون معتقد است که تاجیکستان بدون کمک مالی خارجی قادر به تکمیل این طرح مهم انرژی نخواهد بود.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه تاپ تی جی، بهرام سراج اف گفته است که در شرایط فعلی برای بهره برداری ازچهار توربین باقی مانده این نیروگاه نیاز به جذب سرمایه خارجی وجود دارد و مقامات تاجیکستان به دنبال پیدا کردن این منابع مالی هستند.

 وی یادآور شد که دو توربین نخست این نیروگاه را کارخانه های کشور اوکراین تولید و به تاجیکستان ارسال کردند واکنون مقامات دولت کی یف خواستار واریز پیش پرداخت برای انتقال چهارتوربین باقی مانده هستند.

بهرام سراج اف افزود: از سوی دیگر برخی از شرکتهای آلمانی و اتریشی از آمادگی خود برای تامین 400 میلیون یورو به منظور  تکمیل ساخت نیروگاه برق آبی راغون خبرداده اند که باید با این کشورها سازشنامه همکاری امضا شود.

نیروگاه راغون با سد خاکی 335 متری و ظرفیت تولید 17 میلیارد کیلووات ساعت برق درسال، بزرگترین طرح برق آبی منطقه است

توربین نخست نیروگاه برق آبی راغون 16 نوامبرسال 2018 به بهره برداری رسید و توربین دوم آن هم در سالروزاستقلال تاجیکستان 9 سپتامبرسال 2019 تولید برق را آغاز کرد.

درصورت بهره برداری از شش توربین نیروگاه برق آبی راغون هریک با ظرفیت تولید 600 مگاوات برق درسال، نه تنها مشکل کمبود برق در تاجیکستان از بین می رود بلکه این کشور توان افزایش صادرات برق به خارج را نیز خواهد یافت.

مقامات تاجیکستان پیش بینی کردند که تکمیل ساخت این نیروگاه درسال 2033 به پایان خواهد رسید

کلیدواژه