فروردین ۱۸, ۱۳۹۹ ۰۸:۱۳ Asia/Dushanbe
  • دفاع نمایندگان مجلس تاجیکستان از محدود کردن پخش برنامه های تلویزیونی نامناسب برای کودکان

نمایندگان مجلس تاجیکستان از محدود کردن پخش برنامه های تلویزیونی نامناسب برای کودکان دفاع می کنند.

به گزارش رادیو برون مرزی صدای خراسان به نقل از یکی از سامانه های خبری اسیا میانه، نمایندگان مجلس تاجیکستان پخش برنامه های تلویزیونی را پیشنهاد می کنند که سببب رشد ذهنی کودکان شود.

پیشنهاد اصلاح قانون جدید در زمینه پخش تلویزیون و رادیوازسوی معاونان کمیته امور خارجه ، انجمنهای عمومی و اطلاعات به مجلس داده شد.

نویسندگان این طرح اجرای اصلاحات را بسیار مهم می دانند ولی متخصصان اعلام می کنند که این امر نمیتواند به صورت مطلق مانع از تماشای کودکان ازبرنامه های با"محتوای ترسناک" شود.

شهلا اکوبایروا ، رئیس سازمان هما(سازمانی است در سال 2003 با هدف ارتقاء پیشرفت حرفه ای رسانه های تاجیکستان تأسیس شد) یکی از کسانی است که عضو این کارگروه است.

به گفته وی ، محدودیت در پخش می تواند تا حدودی از تاثیرات منفی برنامه های ترسناک و نامناسب بر ذهن کودکان کمک کند اما مشکل اصلی اختلاف نظرهای مسئولان تلویزیون با همدیگراست.

رئیس سازمان هما گفت: "مشکل دیگراین است که به دلیل نبودبرنامه های جالب ، کودکان تحت تأثیر قهرمانان و برنامه هایی قرار می گیرند که به آنها آسیب می رسانند.

شهلا اکوبایروا افزود:تولید برنامه های با محتوای مناسب و باکیفیت در رادیو و تلویزیون که باعث رضایتمندی مخاطب شودبسیارکم است.

او گفت :حتی برنامه سازان نتواستند از قهرمانان ملی کشور برنامه تولید کنند تا کودکان و نوجوانان از انها الگو برداری کنند  بنابراین  فرزندان ما تحت تأثیر قهرمانان افسانه ها و برنامه هایی هستند که بیشتر آنها را کشورهای خارجی تولید کردند.

نویسندگان پیش نویس اصلاحات اعلام کردند، این تغییرات نه تنها در برنامه های تلویزیونی بلکه در مورد هر فیلم که شامل صحنه های قتل، بی اخلاقی باشد نیز صدق می کند.

عزتمند سلام اف ، کارشناس رسانه نیزمعتقد است که به دلیل نداشتن برنامه های جالب تلویزیونی ، گاهی اوقات فیلم هایی ازشبکه پخش می شودکه صحنه های خشونت ، ظلم و دیوانگی را نشان می دهد.

وی از محدودیت های پخش فیلم ها و برنامه هایی که بر روی آگاهی کودکان تأثیر منفی می گذارد حمایت می کند ، اما پیشنهاد می کند همزمان با اجرای این قانون ،تولید برنامه های داخلی جالب و با کیفیت بالا افزایش یابد.

 

کلیدواژه

کامنت