فروردین ۱۸, ۱۳۹۹ ۰۸:۳۷ Asia/Dushanbe
  •  تدوین برنامه ویژه برای کاهش تاثیرات  شیوع کرونا در اقتصاد تاجیکستان

دولت تاجیکستان برنامه ویژه ای را برای کاهش تاثیرشیوع بیماری کرونادراقتصادکشورتدوین کرد.

به گزارش رادیو برون مرزی صدای خراسان به نقل از یکی از سایتهای خبری اسیای میانه ،مقامات کشور اعلام کردند، طبق این برنامه ، به تجاروکسبه معافیت مالیاتی داده می شود و کنترل سختگیرانه ای با هدف کنترل قیمتها وجلوگیری از احتکار اجرا می شود.

با توجه به اینکه در تاجیکستان هیچ موردی از بیماری کرونا اعلام نشدهاما کارشناسان معتقد هستند که اقتصاد این کشور با تهدیدهای جدی بخاط شیوع این بیماری در جهان روبرو است.

وزارت توسعه اقتصادی و تجارت تاجیکستان گزارش داد که طرح مقابله با بحران رابا نظارت  قاهر رسول زاده نخست وزیر کشورتهیه کرده است و پس از تصویب اجرایی می شود.

به گفته مقامات وزارت توسعه اقتصادی و تجارت تاجیکستان ،توزیع به اندازه کالاهای ضروری مردم مانند آرد ، روغن ، گوشت ، شکر ، تخم مرغ و سبزیجات  دربازارها ،افزایش تولید این محصولات برای جلوگیری از افزایش قیمت ، تحقق به موقع تعهدات اجتماعی دولت مانند پرداخت دستمزدها و حقوق بازنشستگی و حمایت دولت ازقشرآسیب پذیرکشوراز بخشهای اصلی این برنامه است.

مقامات گفتند که پس از تصویب برنامه ازسوی دولت ، به مشاغل کوچک و متوسط ​​آسیب پذیراز بحران معافیت مالیاتی اعطا می شود.

به گفته تحلیلگران ،مهمترین تاثیر پذیری اقتصاد تاجیکستان از شیوع بیماری کرونا در جهان ،کاهش میزان ارسال پول از روسیه به تاجیکستان ازطریق بانکهای روسی و کارگران مهاجردر روسیه وپایین امدن ارزش سامانی است.

مسعود سابیراف ، تحلیلگر تاجیک گفت: تعداد زیادی از مهاجران تاجیک در روسیه و در سراسر جهان شغل خود را از دست داده اندو پول کافی برای گردش در بازار وجود ندارد زیرامانند قبل درآمدی ندارند.

اوافزود:اقتصاد تاجیکستان با بحران روبرو است. 

 
 

کلیدواژه

کامنت