اردیبهشت ۰۱, ۱۳۹۹ ۱۱:۰۹ Asia/Dushanbe
  • افزایش قیمت مواد غذایی طی یک هفته اخیر در تاجیکستان

همزمان با تاثیر شیوع بیماری کرونا و افزایش ارزش دلار در تاجیکستان، قیمت مواد غذایی در این کشور طی یک هفته اخیر دوباره افزایش یافت.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از اوستا، قیمت هر کیسه 50  کیلوگرمی  آرد که هفته  قبل 240 سامانی تعیین  شده بود، اکنون به 250 سامانی رسیده است.

  قیمت هر کیلوگرم سیب زمینی که میانه های ماه مارس از3 سامانی و 80 درم تا 4 سامانی و80  درم به فروش می رسید، اکنون به 8 سامانی افزایش  یافته است.  همچنین طی یک هفته اخیر در بازارهای تاجیکستان مردم شاهد افزایش قیمت حبوبات و برنج شده اند.

اکنون هر کیلوگرام نخود و لوبیا به قیمت 16 سامانی و برنج از 15 تا 18 سامانی به  فروش می رسد. فروشندگان در بازارهای دوشنبه هرکیلو گرم شکر و ماکارونی را نیز به  قیمت 7 تا 10 سامانی عرضه می کنند.

از دیدگاه کارشناسان یکی از دلیل های اقزایش قیمت  مواد غذایی طی یک هفته اخیر در تاجیکستان توازن منفی 4 برابری تجارت خارجی این کشور به نفع  واردات طی سه ماه  نخست امسال می باشد که این مشکل موجب  شده که  قیمت  دلار نیز در این کشور افزایش یابد.

 درحال حاضر خرید  دلار از بانکهای تجاری و مراکز مجاز بانکی غیر ممکن است که نرخ یک دلار10 سامانی و 23 درم مقرر شده است. اما  در بازار آزاد این  شاخص از11 سامانی و 80 درم فراتر رفته است.

 

 

 

 

کلیدواژه