خرداد ۱۳, ۱۳۹۹ ۲۱:۳۵ Asia/Dushanbe
  • هشدار کارشناس تاجیک درباره اجرای توصیه‌های صندوق بین‌المللی پول

کارشناس اقتصادی تاجیک گفت تاجیکستان باید سیاست مالی مستقلی را در دستور کار قرار دهد و از وابستگی به صندوق بین المللی پول رهایی یابد.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه اسپوتنیک، حاجی محمد عمراف کارمند پژوهشگاه اقتصاد و جمعیت وابسته به فرهنگستان علوم تاجیکستان با اشاره به بالا بودن میزان سود بازپرداخت وام‌های بانکی در این کشور گفته است: سیاست صندوق بین المللی پول این است که کشورهای نظیر تاجیکستان رشد نکنند.

وی معتقد است که یکی از عوامل عمده حفظ میزان بالای سود بازپرداخت وام‌های بانکی در تاجیکستان با وجود انتقادهای مکرر رییس جمهوری این کشور، توصیه‌های صندوق بین المللی پول است که می خواهد نظام مالی این جمهوری را تحت سلطه اقتصادی خویش نگه دارد.

به گفته عمراف، صندوق بین المللی پول به تاجیکستان همچون  کشوری فقیر نگاه می کند اما با سیاست مستقل مالی می شود این طرز تفکر را از بین برد.

این کارشناس اقتصادی افزوده است: برای کاهش وابستگی نظام بانکی تاجیکستان به صندوق بین المللی پول، ضرورت دارد که این کشور میزان سود بازپرداخت وام‌های بانکی به مشتریان را کاهش دهد.

به گفته عمراف همچنین اختصاص وام‌های کم بهره با مدت زمان بیشتر برای بازپرداخت می تواند موجبات جذب اعتماد مشتریان به نظام بانکی تاجیکستان را فراهم کند.

کلیدواژه

کامنت