تیر ۱۰, ۱۳۹۹ ۲۱:۰۲ Asia/Dushanbe
  • دو مشکل تاجیکان: نبود جای کار در داخل و تخصص برای خارج

استاد دانشگاه مشترک روسیه و تاجیکستان و کارشناس امور مهاجرت، نبود جای کار مناسب با حقوق کافی در داخل و نداشتن تخصص برای کار در خارج را دو مشکل عمده تاجیکان عنوان کرد.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه اسپوتنیک، رحمان اولماس‌اف در نشست بین‌المللی ویروس کرونا و مشکلات کارگران کشورهای آسیای مرکزی که از طریق ویدیو کنفرانس به ابتکار مرکز پژوهش‌های دانشگاه دولتی مسکو برگزار گردید، همچنین گفت: جمعیت تاجیکستان در پنج سال اخیر یک میلیون نفر افزایش یافت که با چنین سرعت، برنامه اشتغال‌زایی حکومت این کشور نمی‌تواند حتی یک سوم از جوانانی را که وارد بازار کار می‌شوند، با شغل مناسب و حقوق کافی تامین کند.

اولماس‌اف افزود: مشکل دیگر نسل جوان تاجیک این است که برای کار در بازار کشورهای خارجی زبان آن کشورها و تخصص مورد نیاز در اقتصاد را نمی‌دانند از این رو تنها کشوری که حتی در شرایط گسترش ویروس کرونا آمادگی خود را برای پذیرش کارگران مهاجر تاجیک اعلام کرد، روسیه است.

استاد دانشگاه مشترک روسیه و تاجیکستان گفت روسیه سال‌های نزدیک نیز مقصد اصلی سفر تاجیکان خواهد ماند از این رو ضرورت دارد که تاجیکستان با تقویت فعالیت آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای خویش، جوانان را برای کار در روسیه در دوران پساکرونا آماده سازد.