تیر ۳۰, ۱۳۹۹ ۱۲:۰۵ Asia/Dushanbe
  • دانشمند تاجیک: نام فارسی تاجیکی را به زبان مردم تاجیک برگردانید

نویسنده و دانشمند تاجیک با ارسال نامه ای به حکومت تاجیکستان خواستار بازگشت نام "فارسی تاجیکی" و تاریخ قبلی رسمی شدن زبان دولتی در این کشور شد.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه تاپ تی جی، شهاب الدین شجاع در این نامه تاکید کرده است که در تاریخ 22 جولای سال 1989 و دوران حکومت شوروی قانون رسمی شدن زبان فارسی تاجیکی در پارلمان وقت تاجیکستان تصویب شد اما در سال 2009 این تاریخ به 22 اکتبر تغییر کرد.

در این نامه همچنین آمده است که در دوران حکومت فعلی با فشار عده ای از کمونیست‌ها در پارلمان تاجیکستان واژه فارسی از ترکیب زبان فارسی تاجیکی حذف شد که باید برای جلوگیری از تحریف تاریخ، هم روز دقیق رسمی شدن زبان و هم نام اصلی آن که فارسی تاجیکی می باشد، دوباره برقرار گردد.

شهاب الدین شجاع معتقد است که مقامات حکومتی برای پذیرش پیشنهادهای او اقدام نخواهند کرد اما وی به عنوان یک فرد میهن پرست وظیفه خود می داند که برای برقراری عدالت و حفظ زبان و فرهنگ کشور خویش و به پاس خدمات شخصیت‌هایی که در دوران شوروی نخستین قانون رسمی شدن زبان فارسی تاجیکی در تاجیکستان را تصویب کردند، کاری انجام داده باشد.