تیر ۳۱, ۱۳۹۹ ۲۰:۵۴ Asia/Dushanbe
  • کووید 19 مانع نهایی شدن طرح پرداخت حقوق بازنشستگی به کارگران مهاجر تاجیک در روسیه

رییس آژانس دولتی بیمه اجتماعی و صندوق بازنشستگی تاجیکستان اعلام کرد که گسترش ویروس کرونا موجب شد تصویب سازشنامه پرداخت حقوق بازنشستگی کارگران مهاجر تاجیک در روسیه به تاخیر افتد.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه اوستا، دلمراد دولت‌زاده در نشست خبری این نهاد در دوشنبه گفته است که در ماه دسامبر سال 2019 وزارت کار روسیه در مذاکره با طرف تاجیکستان با طرح پیشنهادی دوشنبه برای پرداخت حقوق بازنشستگی کارگران مهاجر تاجیک موافقت کرد.

در صورت نهایی شدن این سازشنامه نزدیک به 800 هزار کارگر مهاجر تاجیک که بیش از 20 سال در روسیه فعالیت کرده و مالیات و حق صندوق بیمه اجتماعی را پرداخت کرده اند، می توانستند از روسیه حقوق بازنشستگی دریافت کنند.

اما نشست هیأت دو کشور که می بایست در ماه می برگزار می‌شد و تصمیم مهمی در این زمینه می‌گرفت، به دلیل گسترش ویروس کرونا به تأخیر افتاد.

رییس آژانس دولتی بیمه اجتماعی و صندوق بازنشستگی تاجیکستان تأکید کرده است که در حال حاضر 220 هزار نفر از کارگران مهاجر تاجیک که دارای تابعیت دوگانه تاجیکستان و روسیه می‌باشند، از صندوق بازنشستگی روسیه حقوق دریافت می‌کنند.

تاجیکستان از سال 2016 تلاش می‌کند که روسیه به کارگران مهاجر بازنشست شده تاجیک حقوق بازنشستگی پرداخت کند.