مرداد ۱۹, ۱۳۹۹ ۱۸:۱۳ Asia/Dushanbe
  • جایگاه 161 تاجیکستان ازنگاه آزادی مطبوعات

سازمان روزنامه نگاران بدون مرز با قراردادن تاجیکستان در جایگاه 161 جهانی در میان 180 کشور از نگاه آزادی مطبوعات، خواستار تغییر برخورد مقامات دوشنبه با رسانه های مستقل خبری و اعطای مجوز به گزارشگران خبرگزاریهای خارجی شده است.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه تاپ تی جی، اکنون بحث آزادی مطبوعات میان مقامات حکومتی در تاجیکستان و نمایندگان سازمانهای غیردولتی روزنامه نگاری بر سر چگونگی فعالیت رسانه های مستقل خبری و اعطای مجوز به گزارشگران خبرگزاریهای خارجی داغ تر شده است.

مقامات تاجیکستان فشار به رسانه های خبری مستقل را ضرورت حفظ امنیت این کشورعنوان می کنند. اما نمایندگان سازمانهای غیردولتی روزنامه نگاری معتقدند که این اقدام یک بهانه برای تشدید فشار بر رسانه های مستقل خبری می باشد که به جایگاه بین المللی تاجیکستان درشاخص آزادی فعالیت مطبوعات لطمه می زند.

ارشاد سلیمانی عضو شورای ملی مطبوعات مستقل تاجیکستان معتقد است که قانون مطبوعات این کشور که 25 سال قبل تصویب شده بود، پاسخگوی شرایط فعلی جامعه نیست و باید مورد اصلاح و تغییر واقع گردد.

به این دلیل که بندهای این قانون مغایر با تعهدات بین المللی تاجیکستان درباره تامین آزادی فعالیت مطبوعات و رسانه های خبری می باشد.

کلیدواژه

کامنت