مرداد ۲۲, ۱۳۹۹ ۱۱:۳۰ Asia/Dushanbe
  • انتشار منابع علمی درباره 5500 سالگی سرزم باستان

رییس فرهنگستان علوم تاجیکستان از انتشار هفت کتاب و دو مجموعه مقالات علمی درباره پنج هزار و 500 سالگی سرزم باستان خبر داد.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه خاور، فرهاد رحیمی گفته است که در چارچوب برنامه تجلیل از پنج هزار و 500 سالگی شهر باستانی سرزم هفت کتاب و دو مجموعه مقالات دانشمندان تاجیک و خارجی منتشر گردیده که دو کتاب مرحوم عبدالله جان اسحاقی نخستین کاشف سرزم با نام "سرزم آغاز تمدن تاجیکان" به زبان (فارسی) تاجیکی و "تاریخ سرزم" به زبان روسی از آن جمله است.

همچنین مجموعه مقالات رولاند بیزینوال محقق فرانسوی به زبان های انگلیسی، روسی و (فارسی) تاجیکی، کتاب سید مراد باستان گوهر و عبدالرئوف رزاق‌اف با عنوان "نقشه جغرافیای بالا آب رودخانه زرافشان" در دو جلد منتشر شد که ابعاد مختلف آثار به دست آمده از کاوش‌های باستان شناسان در این شهر را دربرمی‌گیرد. 

به گفته رییس فرهنگستان علوم تاجیکستان در روزهای 11 و 12 سپتامبر با مشارکت دانشمدان داخلی و خارجی در شهر پنجکنت با برگزاری همایش بین المللی از پنج هزار و 500 سالگی سرزم باستان تجلیل خواهد شد.

شهر باستانی سرزم که در پی کاوش‌های باستان شناسان در سال 1974 کشف شد در 15 کیلومتری غرب مرکز ناحیه پنجکنت ولایت سغد و 45 کیلومتری شهر سمرقند ازبکستان واقع شده است.

این شهر در سال 2010 در فهرست آثار جهانی سازمان یونسکو قرار گرفت.

کلیدواژه