شهریور ۲۳, ۱۳۹۹ ۱۰:۰۹ Asia/Dushanbe
  • امامعلی رحمان: سرزم حوزه مشترک باستانی ایران، افغانستان و هند است

رییس جمهوری تاجیکستان گفت: شهر سرزم، حوزه باستانی مشترک ایران، افغانستان و هند به حساب می آید که هنوز هم نیاز به بررسی و کنکاش دارد.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل ازدفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری تاجیکستان، امامعلی رحمان که برای شرکت در جشن 5 هزار و 500 سالگی شهر باستانی سرزم به ناحیه پنجکند ولایت سغد رفته است درهمایش " سرزم - آغاز تمدن کشاورزی، هنر و شهرسازی تاجیکان " افزود: شهر باستانی سرزم در سال 1974 از سوی عبد الله جان اسحاق اف باستان شناس تاجیک کشف شد و دانشمندان روس، آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، آمریکایی و کشورهای آسیای مرکزی قدمت 5 هزار و 500 ساله آن  را با تحقیقات علمی در بزرگترین مراکز روسیه، فرنسه و آمریکا  تایید کرده اند.

رییس جمهوری تاجیکستان با اشاره به ثبت شهر سرزم در سال 2010 در فهرست آثار جهانی سازمان یونسکو گفت: در پی کاوش های انجام شده در سرزم 150 خانه، چهار معبد زرتشتی، یک انبار و بوستان سرا و 300 نوع آثار و اشیای قدیمی به دست آمده است که  تمامی این آثار نشان می دهد مردم سرزم از هنر شهرسازی، کشاورزی و داشتن کارخانه های ذوب آهن، مس و تولید طلا و نقره برخوردار بوده اند.

شهر باستانی سرزم در15  کیلومتری غرب مرکز ناحیه پنجکند ولایت سغد و 45 کیلومتری شهرسمرقند در پی کاوش های باستان شناسان درسال 1974 کشف شد.

اشیای باستانی بدست ‌آمده از این محوطه باستانی که تعدادی از آنها متعلق به دوران هخامنشی است در موزه شهر پنجکند و موزه ملی تاجیکستان نگهداری می ‌شود.

جشن 5  هزار و 500 سالگی شهر باستانی سرزم 11 و 12 سپتامبر با مشارکت دانشمندان داخلی و خارجی در شهر پنجکند برگزار شد.

کلیدواژه