مهر ۲۴, ۱۳۹۹ ۱۲:۳۰ Asia/Dushanbe
  • در طرح جدید قانون مالیات تاجیکستان بندها افزایش و میزان مالیات دریافتی کاهش می یابد
    در طرح جدید قانون مالیات تاجیکستان بندها افزایش و میزان مالیات دریافتی کاهش می یابد

کارگروه ویژه حکومت تاجیکستان طرح اصلاح قانون مالیات را آماده کرده است که تعداد بندهای آن افزایش و میزان مالیات دریافتی اندکی کاهش خواهد یافت.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه تاپ تی‌جی، قانون جدید مالیات تاجیکستان دارای 412 بند است و در 365 صفحه تنظیم شده در حالی که قانون قبلی 329 بند داشت و در 240 صفحه تهیه شده بود.

در قانون جدید تعداد نامگوی مالیات دریافتی دولتی از 11 بند به 7 بند کاهش یافته است.

بر اساس قانون جدید میزان مالیالت اجتماعی از مراکز صنعتی از 25 درصد فعلی به 20 درصد کاهش خواهد یافت و مالیات بر ارزش افزوده که همواره مورد شکایت بخش خصوصی بود بر اساس قانون جدید از 18 درصد کنونی به 15 درصد کاهش می یابد.

همچنین میزان مالیات بر ارزش افزوده به تدریج کاهش خواهد یافت که در سال 2025 به 14 درصد و در سال 2030 به 13 درصد خواهد رسید.

  • فعالان بخش خصوصی و مسوولان دولتی درباره قانون جدید چه می گویند؟

با این حال فعالان بخش خصوصی که همواره از سنگینی مالیات شکایت می‌کردند معتقدند که طرح قانون جدید تأثیر چندانی بر کاهش مالیات دریافتی نخواهد داشت.

در مقابل مسوولان وزارت رشد اقتصاد و سودا، کمیته دولتی سرمایه گذاری و مدیریت اموال دولتی، وزارت صنایع و فناوری‌های نوین تاجیکستان مدعی‌اند که تلاش کرده‌اند میزان مالیات دریافتی را کاهش دهند و امیدارند بانک جهانی که وعده کمک مالی رایگان 50 میلیون دلاری را در برابر اصلاح قانون مالیات داده، این منابع را تأمین کند.

مالیات سنگین در تاجیکستان همواره مورد شکایت فعالان بخش خصوصی و نهادهای مالی بین‌المللی بود که اکنون به نظر می رسد تلاشی برای اصلاح آن آغاز شده است.

کلیدواژه