مهر ۲۶, ۱۳۹۹ ۲۳:۳۳ Asia/Dushanbe
  • وزارت دفاع تاجیکستان از جذب 80 درصدی جوانان به خدمت سربازی خبر می دهد
    وزارت دفاع تاجیکستان از جذب 80 درصدی جوانان به خدمت سربازی خبر می دهد

در تاجیکستان از یک سو سخنگوی وزارت دفاع از اجرای 80 درصدی برنامه جذب داوطلبان به نیروهای مسلح گزارش می‌دهد و از سوی دیگر در برخی مناطق از بازداشت و اعزام‌های اجباری شکایت می‌شود.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه تاپ تی جی، سرهنگ فریدون محمدعلی زاده گفته است که تا نیمه نخست ماه اکتبر برنامه جذب جوانان به خدمت نظام وظیفه 80 درصد اجرا شده است که در این میان ولایت بدخشان و 30 ناحیه موفق به اعزام داوطلبانه 100 درصدی شده اند.

اما سازمان غیر دولتی دفتر آزادی‌های شهروندی اعلام کرده است که از آغاز موسم پاییزی اعزام جوانان واجد شرایط خدمت در نیروهای مسلح تاجیکستان، 8 مورد شکایت والدین این جوانان و 12 نوار ویدیویی بازداشت و اعزام اجباری آنان دریافت شده است.

اعزام‌های اجباری ادامه دارد

خانم دلربا صمداوا مدیر این سازمان معتقد است که با وجود وعده مسوولان اداره نظام وظیفه تاجیکستان درباره اصلاح قانون خدمت در نیروهای مسلح، هیچ تغییری رخ نداده و اعزام اجباری جوانان و حتی افراد بیمار و معلول ادامه دارد.

وی تاکید کرده است که زمان تغییر کلی روش جذب جوانان به خدمت نظام وظیفه در تاجیکستان فرارسیده است.

در تاجیکستان تاکنون شماری از سربازان تازه‌وارد به دلیل ضرب و شتم سربازان قدیمی‌تر معلول شده و یا جان باخته اند اما مسوولان وزارت دفاع تاجیکستان می‌گویند که در سال‌های اخیر این وضع اصلاح شده و شرایط خدمت در واحدهای نظامی بهبود یافته است.

بیشتر بخوانید:

خودکشی سرباز وظیفه سغدی پس از فرار از محل خدمت

طرح کاهش دوران خدمت سربازی در تاجیکستان

اعزام اجباری جوان ناشنوا به خدمت وظیفه در تاجیکستان