آبان ۰۴, ۱۳۹۹ ۱۸:۱۱ Asia/Dushanbe
  • برنامه یک ماهه «توسعه اقلیم سبز» در تاجیکستان آغاز شد.
    برنامه یک ماهه «توسعه اقلیم سبز» در تاجیکستان آغاز شد.

کمیته حفظ محیط زیست تاجیکستان با همکاری «جامعه همکاری بین‌المللی آلمان» برنامه‌ای را تحت عنوان اقدام یک ماهه برای «توسعه اقلیم سبز» را آغاز کردند.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان،این برنامه به عنوان بخشی از مشارکت برای تقویت اقدامات تغییر اقلیم و حفظ تنوع زیستی مطابق با تعهدات تاجیکستان در چارچوب توافق نامه بین‌المللی «پاریس» در زمینه تغییر اقلیم و کنوانسیون تنوع بیولوژیکی است.

برنامه اقدام یک ماهه برای توسعه سبز اقلیم در طیف وسیعی از فعالیت‌های آنلاین الهام بخش مانند چالش‌های تغییر آب و هوا، مسابقات هنری، آزمون، بخش‌های دانشجویی، ساخت پادکست و سخنرانی با کارشناسان آغاز و 21 نوامبر با برگزاری میزگردی با شرکت نمایندگان سازمان‌های دولتی، جامعه مدنی و جامعه بین‌المللی به پایان می‌رسد.

این برنامه مبتنی بر بهبود درک و توجه به مشکلات محیط زیست و تغییر آب و هوا در سراسر جهان و متمرکز بر افزایش آگاهی و آموزش از طریق رویدادهای آنلاین در سراسر تاجیکستان و فراتر از آن است.

در چارچوب این رویدادها روش‌های تقویت زیست محیطی و اقلیم در دستور کار ملی این کشور، مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرند.

باید گفت که تغییر اقلیم اثرات تخریب محیط زیست را تشدید می‌کند و بسیاری از بخش‌های اقتصاد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین باید در فرایندهای برنامه ریزی در کشور در بخش‌های مختلف مانند بهداشت، آموزش، کشاورزی و مهاجرت مورد توجه قرار گیرد.

هدف از برگزاری این برنامه همچنین افزایش آگاهی از ماهیت مقطعی تغییر اقلیم و جلب مردم به تغییر رفتار و الهام بخشیدن به آنها برای مبارزه با تغییر اقلیم است.

اقدامات لازم و به موقع، همراه با اقدامات لازم برای کاهش پیامدهای بحران فعلی امنیت زیست محیطی و آینده پایدار مردم تاجیکستان را تضمین می‌کند.

کلیدواژه