آبان ۰۸, ۱۳۹۹ ۱۹:۱۵ Asia/Dushanbe
  • «چهل و چهار چشمه» از اماکن گردشگری تاجیکستان
    «چهل و چهار چشمه» از اماکن گردشگری تاجیکستان

در ناحیه ناصر خسرو ولایت «ختلان» در حدود 230 کیلومتری پایتخت تاجیکستان از اماکن بی نظیر گردشگری و یکی از نادرترین مکان های آب پاک در جهان است.

در جنوب تاجیکستان، نزدیکی تلاقی سرحد سه کشور تاجیکستان، ازبکستان و افغانستان که از جمله گرمترین نقاط تاجیکستان بوده و عمدتاً ازبک نشین است، بعد از عبور از شهر توز(توس) و پشت سر گذاشتن مناطق سرسبز، باغ ها و مزارع زیبا، به وادی خشکی وارد می شویم که در میانه آن مجموعه زیبای «چهل و چهار چشمه» قرار دارد. 

Image Caption

 

این منطقه تفریحی همه روزه به ویژه در دو فصل بهار و خزان پذیرای بسیاری از گردشگرانی است که به امید شفا و گذراندن اوقاتی خوش و کمی دم گیری(استراحت) به آنجا می آیند. 

Image Caption

 

در این مکان پنج چشمه از عمق زمین خارج ‌شده و سپس آب آن ها به 39 جوی کوچک تقسیم شده و به همین دلیل به «چهل و چهار چشمه» معروف شده‌ است.

آب جاری شده از این چشمه ها پس از طی مسافت کوتاهی، با پیوستن به یکدیگر کانال آبی به پهنای حدود 12 تا 13 متر را تشکیل می‌دهد که محیط مناسبی را برای پرورش انواع ماهیان بوجود آورده است. 

Image Caption

 

مردم تاجیکستان در مورد چگونگی شکل گیری این مکان و تاریخ آن روایت های متعدد و متنوعی را نقل می نمایند و باورهای بسیاری دارند.

Image Caption

 

مردمی که به این مکان می آیند، معتقدند که استحمام در این چشمه موجب رهایی از درد‌ها و امراض می‌شود.

 

ساکنان مناطق اطراف و افرادی که به این منطقه گردشگری می آیند معتقدند که آب چهل و چهار چشمه تاجیکستان برای جلوگیری از ریزش موی سر، پیشگیری از خون بینی، درمان مارگزیدگی، ریزش، استخوان درد، مالاریا، سردرد، فشار خون، بیماری‌های پوستی، نازایی، نارسایی کلیه، بیماری‌های قلبی، جنون، درد گوش و چشم و برخی دیگر از بیماریها مفید است.

گفته می شود آب این چشمه از عمق 3400 متری خارج می شود و دارای 16 نوع ماده معدنی مختلف است.

کلیدواژه