آذر ۰۳, ۱۳۹۹ ۱۹:۳۸ Asia/Dushanbe
  • پیوستن تاجیکستان به اتحادیه اوراسیا درآمد کارگران مهاجر را تا 30 درصد افزایش خواهد داد
    پیوستن تاجیکستان به اتحادیه اوراسیا درآمد کارگران مهاجر را تا 30 درصد افزایش خواهد داد

کارشناسان بانک رشد اوراسیا اعلام کردند که در صورت پیوستن تاجیکستان به اتحادیه اقتصادی اوراسیا درآمد کارگران مهاجر تاجیک تا 30 درصد افزایش خواهد یافت.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل ازسامانه اسپوتنیک، این کارشناسان تاکید کرده اند که عضویت در اتحادیه اوراسیا زمینه استفاده تاجیکستان از تسهیلات واردات و صادرات کالا در بازارمشترک، افزایش امکان سرمایه گذاری در اقتصاد تاجیکستان و رشد سالانه 3 درصدی اقتصاد این کشور را فراهم خواهد کرد.

همچنین در 5 سال نخست پیوستن تاجیکستان به این نهاد همگرایی منطقه ای و در پی حذف هزینه مجوز کار و اقامت، درآمد ارسالی کارگران مهاجر تاجیک تا سالانه یک و نیم میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

از سوی دیگر موضوع پرداخت حقوق بازنشستگی برای کارگران مهاجر تاجیک در کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا  نیز حل خواهد شد.

این در حالی است که با آغاز  طرح پرداخت حقوق بازنشستگی به کارگران مهاجر در روسیه از اول سال 2021 تاجیکستان به دلیل عضویت ندشتن در این اتحادیه از این امتیاز محروم می ماند.

مقامات تاجیکستان در 5 سال اخیر هر بار در پاسخ به درخواست روسیه برای پیوستن به  اتحادیه اقتصادی اوراسیا گفته اند که درحال بررسی این موضوع هستند.

 

بیشتر بخوانید:

 

کلیدواژه