آذر ۲۴, ۱۳۹۹ ۱۰:۲۳ Asia/Dushanbe
  • در تاجیکستان سرپیچی از قانون تنظیم جشن و مراسم تا 8 هزار سامانی جریمه دارد
    در تاجیکستان سرپیچی از قانون تنظیم جشن و مراسم تا 8 هزار سامانی جریمه دارد

دادگاه ناحیه رشت در شرق تاجیکستان پدر یک تازه عروس را به اتهام نقض قانون تنظیم جشن و مراسم به مبلغ  5 هزار و 800 سامانی جریمه کرد.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه تاج ویک، رحمت الله فقیراف معلم 50 ساله که 34 نفر از نزدیکان خود را برای دیدن لباس‌های عروسی دخترش دعوت و برای آنان غذا تهیه کرده بود، به پرداخت جریمه مالی به مبلغ 5 هزار و 800 سامانی محکوم کرد.

لازم به یاد آوری است که در تاجیکستان 13 سال است بر اساس قانون تنظیم جشن و مراسم بسیاری از آیین‌های رایج در کشور همانند دیدن لباس عروس، صندوق بران، چادرکنان، دیدن عروس پس از ازدواج، پذیرایی از داماد در خانه والدین عروس ممنوع است و افراد تخلفکار به پرداخت جریمه مالی محکوم می شوند.

حکومت تاجیکستان با هدف جلوگیری از اسراف در برگزاری جشن و مراسم در سال 2007 قانون ویژه ای را اجرایی کرد که بر اساس آن در مراسم عروسی و ترحیم تنها 140 تا 200 نفر بدون دادن غذا دعوت می شوند و مدت آن نیز نباید از 3 ساعت بیشتر باشد.

مبلغ جریمه برای متخلفان این قانون تا 8 هزار سامانی مقرر شده است .

در سال 2019 بر اساس حکم دادگاه های تاجیکستان 686 نفر به اتهام نقض این قانون محکوم به پرداخت بیش از 3 میلیون و 335 هزار سامانی جریمه مالی شده اند.

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه