دی ۱۸, ۱۳۹۹ ۱۱:۳۸ Asia/Dushanbe
  • حاجی محمد عمراف می گوید می توان به بهبود اوضاع اقتصادی تاجیکستان در سال 2021 امیدوار بود
    حاجی محمد عمراف می گوید می توان به بهبود اوضاع اقتصادی تاجیکستان در سال 2021 امیدوار بود

اقتصاددان تاجیک ابراز امیدواری کرده است که با فروکش کردن بحران کووید 19 در سال 2021 اوضاع اقتصادی تاجیکستان بهبود خواهد یافت.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه پرسا Pressa، حاجی محمد عمراف گفته است که بهبود اوضاع اقتصاد تاجیکستان در سال 2021 علاوه بر کاهش پیامدهای کووید 19، به دادن سبکی به بخش خصوصی، جایگزین کردن محصولات تولید داخلی، کاهش واردات و جلوگیری از خام فروشی منابع معدنی و مواد صنعتی نیز بستگی خواهد داشت.

وی تاکید کرده است: «جایگزین کردن محصولات تولید داخلی به ویژه پوشاک و مواد غذایی موجب ایجاد شغل برای هزاران نفر در تاجیکستان خواهد شد. باید مشکل خام فروشی محصولات و مواد صنعتی به خارج نیز به طور ریشه ای حل گردد. این اقدام می تواند تراز منفی تجارت خارجی کشور به نفع واردات را تغییر دهد.»

عمراف افزوده است: «اگر حکومت تاجیکستان بتواند به بخش خصوصی در پرداخت مالیات و تمدید زمان بازپرداخت وام‌های بانکی سبکی اعطا نماید، عامل مهمی در تشویق فعالان این بخش برای افزایش تولید محصولات داخلی خواهد شد.»

این اقتصاددان تاجیک بر ضرورت پیوستن تاجیکستان به اتحادیه اقتصادی اوراسیا نیز تاکید کرده است زیرا به گفته او این عضویت امتیازات زیادی به کارگران مهاجر تاجیک در روسیه خواهد داد.

(حاجی محمد عمراف- اقتصاد تاجیکستان- دادن سبکی به بخش خصوصی- تجارت خارجی تاجیکستان- اتحادیه اقتصادی اوراسیا- مالیات در تاجیکستان- کارگران مهاجر تاجیک)

بیشتر بخوانید: