دی ۱۸, ۱۳۹۹ ۱۲:۴۱ Asia/Dushanbe
  •  مدیر سابق برق تاجیک می گوید کمبود گاز در تاجیکستان مصرف برق را افزایش داده است
     مدیر سابق برق تاجیک می گوید کمبود گاز در تاجیکستان مصرف برق را افزایش داده است

مدیر سابق شرکت دولتی برق تاجیک معتقد است که دلیل اصلی بحران کمبود برق در کشور و جیره بندی آن، کمبود گاز طبیعی در تاجیکستان است.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه تاپ، بهرام سراج‌اف گفته است: «10 سال قبل که تاجیکستان از ازبکستان گاز دریافت می کرد مصرف برق در کشور 10 تا 13 درصد از کل برق تولید شده را تشکیل می کرد اما امروز به دلیل نبود گاز این شاخص به 40 تا 45 درصد رسیده است که موجب جیره بندی برق می شود.»

26 روز پس از اعلام لغو جیره بندی برق دو ماه و نیمه‌ی برق در تاجیکستان شرکت دولتی برق تاجیک با انتشار بیانیه ای از اجرای دوباره این محدودیت در مناطق روستایی از شب 5 ژانویه خبر داد.

در بیانیه برق تاجیک تاکید شده است که این محدودیت از ساعت 23 شب تا 6 صبح اجرا خواهد شد و تنها مناطق روستایی را شامل می شود.

با این حال برخی گزارش‌ها حاکی است که در تعدادی از ناحیه های اطراف شهر دوشنبه از جمله وحدت نیز ساکنان آپارتمان ها برق ندارند و مجبور می شوند در طبقه های بالا بخاری های زغالی نصب کنند.

دلیل اجرای دوباره جیره بندی برق در تاجیکستان کاهش میزان ذخیره آب در سد نیروگاه برق آبی نارک اعلام می شود که در مقایسه با زمستان سال 2020 با کاهش 4 متری روبه رو شده است.

 

بیشتر بخوانید: