دی ۲۴, ۱۳۹۹ ۱۸:۵۴ Asia/Dushanbe
  • پایان دادن به اختلافات مرزی تاجیکستان و قرقیزستان نیاز به تصمیم های سخت دارد
    پایان دادن به اختلافات مرزی تاجیکستان و قرقیزستان نیاز به تصمیم های سخت دارد

کارشناس تاجیک مسایل آسیای مرکزی، حل سریع اختلافات مرزی تاجیکستان و قرقیزستان در دوران ریاست جمهوری صدیر جباراف را غیرممکن دانست.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه تاج ویک، خرسند خرم اف با اشاره به وعده صدیر جباراف رییس جمهوری تازه انتخاب شده قرقیزستان برای حل سریع اختلافات مرزی با تاجیکستان گفته است که به دلیل مشکلات سیاسی و اقتصادی داخلی این روند آسان نخواهد بود.  

وی اضافه کرد: این اختلافات در سالهای طولانی به وجود آمده و در بیش از دو دهه  گذشته مذاکرات طرفها به نتیجه نرسیده و از970 کیلومتر مرز مشترک  تاجیکستان و قرقیزستان تنها  بر سر علامتگذاری 520 کیلومتر توافق شده است.  

 این کارشناس تاجیک  تاکید کرد: پایان دادن به اختلاف ساکنان مناطق مرزی تاجیکستان و قرقیزستان بر سر راه های ارتباطی، چراگاهها و منابع آبی در ولایتهای سغد و باتکند نیاز به تصمیم های سخت دارد.

خرم اف افزود: همچنین اجرای وعده های جباراف در زمینه ریشه کن کردن فساد و رشوه خواری، پایان دادن به روابط خانوادگی مسوولان و خروج قرقیزستان از بحران اقتصادی زمان بر است و دور از انتظار است که در چنین شرایطی  وی بتواند  برای حل سریع اختلافات مرزی با تاجیکستان اقدام کند.

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه