بهمن ۰۳, ۱۳۹۹ ۲۲:۳۰ Asia/Dushanbe
  • دیده بان حقوق بشر از تاجیکستان خواسته است نبی اف را که بیمار و کهنسال است آزاد کند
    دیده بان حقوق بشر از تاجیکستان خواسته است نبی اف را که بیمار و کهنسال است آزاد کند

سازمان دیدبان حقوق بشر بین المللی (Human Rights Watch) از تاجیکستان خواست دانیار نبی اف 81 ساله را هرچه زودتر آزاد کند.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه تاپ، دانیار نبی اف ماه اوت سال 2020 بازداشت و در 28 دسامبر همان سال به اتهام افراطی گری و کمک به خانواده های زندانیان حزب ممنوع شده نهضت اسلامی تاجیکستان به 7 سال زندان محکوم شد.

در بیانیه سازمان دیده بان حقوق بشر بین المللی تاکید شده است: «نبی اف چند بار از حساب حقوق بازنشستگی خویش به خانواده های زندانیان حزب فعالیتش در تاجیکستان ممنوع نهضت اسلامی به مبلغ 15 تا 30 دلار کمک کرده است. اما به دلیل ناگواری وضع جسمانی وی که از بیماری سل رنج می برد، مقامات قضایی تاجیکستان را ضرور است که هرچه زودتر برای آزادی او اقدام کنند.»

قبلا در پی محکومیت نبی اف دفتر مطبوعاتی وزارت کارهای داخله تاجیکستان در بیانیه ای مدعی شده بود که وی از طریق ناحیه مرزی پنج به گروه تروریستی جماعت انصارالله در افغانستان که با حزب نهضت اسلامی تاجیکستان ارتباط دارد کمک مالی ارسال کرده است.

 

 

اما وکیل مدافع نبی اف تاکید کرده است: «نبی اف در دادگاه به دو مورد دریافت کمک مالی از نزدیکان اعضای به زندان محکوم شده حزب نهضت اسلامی اعتراف کرد که این منابع مالی را به خانواده های آنان رسانده است. وی از حساب حقوق بازنشستگی اش نیز دو بار مبلغ 200 و 300 سامانی به خانوادهای این زندانیان منتقل کرده است.»

حزب ممنوع شده نهضت اسلامی تاجیکستان با انتشار بیانیه ای هر نوع ارتباط این گروه را با جماعت انصارالله در افغانستان رد کرده است.

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه