بهمن ۰۴, ۱۳۹۹ ۱۰:۰۵ Asia/Dushanbe
  • در سال 2020  مجوز فعالیت 850  کارخانه در تاجیکستان لغو شده است
    در سال 2020 مجوز فعالیت 850 کارخانه در تاجیکستان لغو شده است

12 هزار واحد تولیدی و صنعتی ثبت شده در تاجیکستان در سال 2020 هیچ فعالیتی نداشته اند.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه تاج ویک، 48 هزار کارخانه و کارگاه صنعتی در تاجیکستان به ثبت رسیده که بیش از25 درصد آنها برابر با 12 هزار واحد در سال گذشته فعال نبوده اند.

 نبود مواد خام، کار موسمی، مشکلات و بدهی های مالی، فرسودگی تجهیزات و ناتوانی محصولات تولیدی در رقابت  با تولیدات منطقه ای از دلایل توقف فعالیت این کارخانه ها و واحدهای صنعتی است.

درسال 2020 همچنین هزار و193 کارخانه در تاجیکستان به ثبت رسیده و مجوز فعالیت 850  کارخانه نیز لغو شده است.

 

گفته می شود که 36  درصد از واحدهای صنعتی  فعال در ولایت سغد، 31 و نیم درصد در ولایت ختلان، 18 و چهاردهم درصد در شهر دوشنبه ، 12 وهفت دهم درصد در ناحیه های مرکزی و یک وهفت دهم درصد در ولایت بدخشان واقع شده اند.

 وزارت صنایع و فناوری‌های نوین تاجیکستان اعلام کرده است که در این کشور 265 کارخانه  در بخش استخراج معدن، هزار و800 واحد در زمینه فراوری  و70 واحد نیز در بخش تامین برق ، آب وگاز فعالیت می‌کند.

 

بیشتر کارخانه های دولتی تاجیکستان بدهکارند

در تاجیکستان نزدیک به 800 کارخانه و شرکت با سرمایه گذاری دولتی مدیریت می شود که کارخانه آلومینیوم، نیروگاه برق آبی راغون، برق تاجیک، ترانس گاز، تاجیک تلکام، فرودگاه بین المللی دوشنبه، تاجیک ایر و کارخانه سیمان دوشنبه از جمله این مراکز هستند که با 100 درصد منابع مالی دولتی فعالیت می کنند.

اما نکته جالب این است که بیشتر این کارخانه ها و شرکت های دولتی از جمله بزرگترین بدهکاران به شمار می روند و میزان بدهی این مراکز در ماه اکتبر سال 2020 به 87 میلیارد سامانی (معادل 8 میلیارد و 200 میلیون دلار) رسید.

 

بیشتر بخوانید:

 

کلیدواژه