بهمن ۰۴, ۱۳۹۹ ۱۱:۵۲ Asia/Dushanbe
  •  تاکنون 90 عنوان کتاب کودک در اختیار 15 کتابخانه  تاجیکستان قرار گرفته است
    تاکنون 90 عنوان کتاب کودک در اختیار 15 کتابخانه تاجیکستان قرار گرفته است

آژانس توسعه بین المللی آمریکا(USAID) در تاجیکستان در قالب طرح «با هم بخوانیم» در نظر دارد 56 کتابخانه کودک این کشور را تا پایان سه ماهه اول امسال از نظر مالی و کتاب تأمین کند.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از خبرگزاری فارس، یکی از اولویت های این طرح، تهیه و انتشار کتابهای کودکان برای تقویت مهارت خواندن دانش آموزان دبستانی است که با همکاری وزارت معارف و علم این کشور اجرا می شود.

در چارچوب این طرح تاکنون 90 عنوان کتاب کودک در اختیار 15 کتابخانه شهری و منطقه‌ای تاجیکستان قرار گرفته است.

این کتاب ها در کتابخانه دولتی کودکان «میرسعید میرشکار» و همچنین 6 کتابخانه استان خودمختار بدخشان (درواز، ونج، روشان، شغنان، رشت قلعه، مرغاب)، 5 منطقه تابع مرکز (نورآباد، رشت، سنگوار، تاجیک آباد، لخش)، 2 ناحیه استان سغد (عینی و پنجکنت) و منطقه «مومن آباد» استان ختلان در دسترس هستند.

کارشناسان معتقدند هر چند در ظاهر سازمان (USAID) در کشورهای منطقه به خصوص در تاجیکستان با هدف ارتقای آموزشی فعالیت می‌کند اما اهداف تشکیل این سازمان از تلاش برای نفوذ نرم و مداخله فرهنگی در کشورهای آسیای مرکزی حکایت دارد.

این سازمان در گذشته نیز با سرمایه گذاری‌ در بخش های مختلف به خصوص در موضوع رسانه های آسیای مرکزی کوشیده است از نفوذ روسیه و چین در این منطقه جلوگیری کند.

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه