بهمن ۰۴, ۱۳۹۹ ۱۹:۱۷ Asia/Dushanbe
  • پلیس ولایت سغد اعلام کرد در شهر خجند مانور ضد شورش برگزار کرده و سرکوبی در کار نبوده است
    پلیس ولایت سغد اعلام کرد در شهر خجند مانور ضد شورش برگزار کرده و سرکوبی در کار نبوده است

در یکی از واحدهای نظامی شهر خجند نیروهای پلیس تمرین سرکوب اعتراض ها و تجمعات احتمالی را برگزار کرد.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه تاپ تی جی، مقامات وزارت کارهای داخله تاجیکستان گفته اند که این تمرین برنامه ریزی شده است و هدف آن دفاع از نظم عمومی و ساختار سیاسی کشور در برابر هر نوع اعتراضات و تجمعات غیرقانونی می باشد.

اکبر شریفی سخنگوی پلیس ولایت سغد گفت: «برخی از شبکه های اجتماعی این تمرین ها را به عنوان سرکوب واقعی اعتراضات منعکس کرده اند که جای تاسف دارد.»

با این حال برخی کارشناسان معتقدند که هدف از برگزاری این تمرین در شرایط جیره بندی برق و احتمال برگزاری تجمع‌های اعتراض آمیز، ترساندن مردم است.

عبدالملک قادراف تحلیلگر سیاسی در تاجیکستان می گوید: «البته بحران کمبود برق در فصل زمستان که مقامات مدعی اند به دلیل کمبود آب در سد نیروگاه برق آبی نارک ایجاد شده می تواند به اوضاع اجتماعی کشور تاثیر رساند. از این رو نیروهای انتظامی با برگزاری این تمرین ها چنین پیام می دهند که در صورت هر نوع اعتراضی با آنان برخورد شدید خواهد شد.»

در تاجیکستان پس از دوران جنگ شهروندی دیگر هیچ نوع اعتراضات عمومی هرچند که بر اساس قانون با مجوز مقامات امکان پذیر می باشد برگزار نشده و در چند مورد چنین مجوز داده نشده است.

اما در سال 2020 در ناحیه های خراسان و روشان اعتراضاتی علیه مقامات حکومتی برگزار شد.

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه