بهمن ۰۵, ۱۳۹۹ ۱۲:۰۳ Asia/Dushanbe
  • مقامات وزارت مالیه تاجیکستان می گویند که توان بازپرداخت بدهی خارجی را دارند
    مقامات وزارت مالیه تاجیکستان می گویند که توان بازپرداخت بدهی خارجی را دارند

اقتصاددان تاجیک از حکومت تاجیکستان خواست گزارش شفافی از هزینه کرد وامها و کمکهای مالی خارجی در تاجیکستان را ارائه کند.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه تاپ تی جی، نورالدین  قیوم اف با اشاره به  درخواست تاجیکستان از نهادهای مالی بین المللی و منطقه ای و کشورهای وام دهنده برای به تأخیر انداختن مدت بازپرداخت بدهی خارجی خود گفته است: گسترش بیماری کرونا موجب افزایش هزینه بخش بهداشت و درمان شده و موافقت وام دهندگان برای به تاخیر انداختن  زمان بازپرداخت بدهی خارجی تاجیکستان  در نیمه دوم سال 2021 نیز وضع را اصلاح نخواهد کرد.

به گفته این اقتصاددان تاجیک در روسیه و دیگر کشورها  جنبشها  و جریانهای مردم نهادی وجود دارند که بر روند هزینه کردن وامهای خارجی و کمکهای مالی رایگان نظارت می کنند و این در حالی است که در تاجیکستان این موضوع شفاف نیست.

قیوم اف اضافه کرد: از سوی دیگر بر اساس گزارش وزارت مالیه تاجیکستان  بدهی خارجی  این کشور در10 ماه سال 2020 به 3 میلیارد  و163 میلیون و200 هزار دلار رسیده که برابر با 36 و نه دهم درصد از تولید ناخالص ملی این کشور است.

با این حال مقامات وزارت مالیه تاجیکستان می گویند که توان بازپرداخت بدهی خارجی را دارند  ولی از امتیاز تاخیر در این زمینه که  گروه 20 به دلیل گسترش کووید 19 اعطا کرده است  استفاده خواهند کرد.

هم اکنون  تاجیکستان به بانک صادرات و واردات چین یک میلیارد و133 میلیون دلار، به بانک جهانی 338 میلیون دلار، بانک رشد آسیا 287 میلیون دلار، بانک توسعه اسلامی 132 میلیون دلار و به صندوقهای سرمایه گذاری برخی از کشورهای عربی 110 میلیون دلار بدهی دارد.

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه