بهمن ۱۴, ۱۳۹۹ ۲۱:۴۵ Asia/Dushanbe
  • بدهی برق تاجیک به نیروگاه سنگتوده 1 همچنان می افزاید و نیروگاه هم نمی تواند خریدار جدید پیدا کند
    بدهی برق تاجیک به نیروگاه سنگتوده 1 همچنان می افزاید و نیروگاه هم نمی تواند خریدار جدید پیدا کند

مدیریت نیروگاه برق آبی سنگتوده 1 با وجود تلاش ها برای فروش برق به خریداری جز شرکت بدهکار برق تاجیک در این امر موفق نبوده است.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه تاج ویک، اکنون مجموع بدهی شرکت برق تاجیک به نیروگاه برق آبی سنگتوده 1 به یک میلیارد و 600 میلیون سامانی (بیش از 140 میلیون دلار) رسیده است.

بر اساس این گزارش، به دلیل ناتوانی شرکت دولتی برق تاجیک در پرداخت بدهی خویش، تولید برق در نیروگاه سنگتوده 1 در سال 2020 از 2 میلیارد و 700 میلیون کیلووات ساعت به 2 میلیارد و 300 میلیون کیلووات ساعت کاهش یافت.

 

 

تلاش مدیریت نیروگاه سنگتوده 1 برای فروش برق خویش به صورت مستقل از شرکت برق تاجیک و یا فروش به خارج تا به حال بی نتیجه بوده است.

در حالی شرکت برق تاجیک نمی تواند برق نیروگاه سنگتوده 1 را خریداری کند که به دلیل بحران کمبود برق در مناطق روستایی تاجیکستان جیره بندی از ساعت 23 شب تا 6 صبح جاری شده است.

نیروگاه برق آبی سنگتوده 1 که طرح مشترک روسیه و تاجیکستان است در سال 2009 به بهره برداری رسید و 11 درصد از کل برق تولید شده در نیروگاه‌های برق آبی تاجیکستان حاصل کار این نیروگاه است.

روسیه 75 درصد و تاجیکستان 25 درصد از سهام مالی نیروگاه برق آبی سنگتوده 1 را در اختیار دارند.

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه