بهمن ۱۷, ۱۳۹۹ ۲۰:۵۰ Asia/Dushanbe
  • بابا زاده: از سرنوشت دانیار نبی اف هیچ  اطلاعی نداریم
    بابا زاده: از سرنوشت دانیار نبی اف هیچ اطلاعی نداریم

مسوول دفاع از حقوق بشر در حکومت تاجیکستان اعلام کرد که از محکوم شدن دانیار نبی اف 81 ساله به 7 سال زندان اطلاعی ندارد.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه اسپوتنیک؛ امید بابا زاده در نشست خبری در شهر دوشنبه در پاسخ به پرسشهای مکرر خبرنگاران گفته است که خودش و همکارانش از سرنوشت این عضو سابق حزب ممنوعه نهضت اسلامی تاجیکستان هیچ  اطلاعی ندارند.

دانیار نبی اف ماه اوت سال 2020 بازداشت و در 28 دسامبر همان سال به اتهام افراطی گری و کمک به خانواده های زندانیان حزب ممنوع شده نهضت اسلامی تاجیکستان به 7 سال زندان محکوم شد.

پیش از این  دفتر مطبوعاتی وزارت کارهای داخله تاجیکستان در بیانیه ای مدعی شده بود که دانیار نبی اف از طریق ناحیه مرزی پنج  به  گروه تروریستی جماعت انصارالله در افغانستان که  با حزب نهضت اسلامی تاجیکستان ارتباط  دارد کمک مالی ارسال کرده است.

این در حالی است که حزب ممنوع شده نهضت اسلامی تاجیکستان با انتشار بیانیه ای هر نوع ارتباط  این گروه را با جماعت انصارالله در افغانستان رد کرده است.

 وکیل مدافع نبی اف هم اظهار کرده است که «او در دادگاه به دو مورد دریافت کمک مالی از نزدیکان اعضای زندانی حزب نهضت اسلامی اعتراف و اعلام کرده  که این مبالغ را به خانواده های آنان رسانده است.

همچنین به گفته وکیل نبی اف، وی از حقوق بازنشستگی اش نیز دو بار به مبلغ 200 و 300 سامانی به خانواده های این زندانیان کمک کرده است.

سازمان بین المللی دیده بان حقوق بشر  (Human Rights Watch) هم در بیانیه ای  تاکید کرده است: به دلیل ناگواری وضع جسمانی نبی اف که از بیماری سل رنج می برد، مقامات قضایی تاجیکستان باید هرچه زودتر برای آزادی او اقدام کنند.

 

بیشتر بخوانید:

 

 

کلیدواژه