اسفند ۰۵, ۱۳۹۹ ۱۴:۰۹ Asia/Dushanbe
  • دلیر جمعه می گوید نرخ برق در تاجیکستان در مقایسه با دیگر سوخت ها هنوز هم ارزان است
    دلیر جمعه می گوید نرخ برق در تاجیکستان در مقایسه با دیگر سوخت ها هنوز هم ارزان است

وزیر انرژی و ذخیره های آب تاجیکستان معتقد است که وجود برق گران قیمت از بی برقی بهتر است.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه اسپوتنیک، دلیر جمعه با اشاره به این که کارشناسان قیمت برق در تاجیکستان را گران عنوان می کنند گفته است: «اگر قیمت زغال سنگ، هیزم و دیگر سوخت‌ها با برق مقایسه شود، هنوز هم استفاده از برق برای گرمایش خانه ها و پخت غذا برای خانواده ها ارزان تر تمام می شود.»

وی مدعی شد که قیمت هر کیلووات برق در مقایسه با دیگر سوخت‌های معمول در تاجیکستان 8 برابر ارزان تر است.

از دیدگاه دلیر جمعه با انجام اصلاحات در ساختار شرکت دولتی برق تاجیک و جدا کردن خدمات انتقال و توزیع برق از این نهاد وضع برق رسانی بهبود خواهد یافت.

اما بررسی اقتصاددانان تاجیک نشان می دهد که قیمت برق مصرفی برای بخش خانگی در تاجیکستان در 10 سال اخیر به طور پیاپی افزایش یافته به طوری که در این مدت قیمت هر کیلووات ساعت برق برای بخش خانگی از 9 درم در سال 2010 به 22.6 درم در سال 2019 رسید.

این در حالی است که بانک جهانی در سال 2018 اعلام کرده بود تاجیکستان باید تا سال 2025 با اجرای برنامه ویژه ای قیمت هر کیلووات ساعت برق برای بخش خانگی را به 35 درم برساند.

مقامات حکومتی دلیل افزایش دائم قیمت برق در تاجیکستان را درخواست نهادهای مالی بین المللی و منطقه ای عنوان می‌کنند که شرط اختصاص وام های جدید به تاجیکستان است.

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه