اسفند ۱۰, ۱۳۹۹ ۱۱:۵۵ Asia/Dushanbe
  • بازگشایی مرزهای زمینی تاجیکستان و ازبکستان به بهبود اوضاع کرونایی بستگی دارد
    بازگشایی مرزهای زمینی تاجیکستان و ازبکستان به بهبود اوضاع کرونایی بستگی دارد

معاونان اول وزیران امور خارجه تاجیکستان و ازبکستان از طریق ارتباط تصویری راههای گسترش همکاری های اقتصادی، تجاری، علمی و فرهنگی دو کشور را بررسی کردند.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه تاج ویک، در دیدار خسرو ناظری و فرهاد آرزواف همچنین راجع به اوضاع امنیتی منطقه و همکاری تاجیکستان و ازبکستان در چارچوب سازمانهای منطقه ای و بین المللی  بحث و تبادل نظر شد.

با این حال موضوع بازگشایی مرزهای زمینی  دو کشور که هم اکنون تنها برای رفت و آمد تاجران و دانشجویان مجاز است هنوز مبهم است.

اگر چه برخی منابع حکومتی در تاجیکستان از احتمال بازگشایی مرزهای زمینی  دو کشور در نوروز امسال خبر داده اند، عظیم ابراهیم وزیر راه و نقلیات تاجیکستان این احتمال را بعید می داند.

عظیم ابراهیم گفته است: همکاری های تاجیکستان و ازبکستان در بخش حمل و نقل بسیارمطلوب است اما در موضوع بازگشایی مرزهای زمینی هیچ تاریخی مشخص نشده است.

وی اضافه کرد این موضوع به بهبود اوضاع کرونایی بستگی دارد و تنها با تصمیم ستادهای مبارزه با کووید 19 تاجیکستان و ازبکستان امکان پذیر خواهد بود.

مرزهای زمینی تاجیکستان و ازبکستان از ماه مارس سال 2020 به دلیل گسترش ویروس کرونا بسته شده و تنها برای رفت و آمد تاجران و دانشجویان باز است.

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه