اسفند ۱۳, ۱۳۹۹ ۱۱:۲۷ Asia/Dushanbe
  • نماینده بانک جهانی در تاجیکستان می گوید مشکل دسترسی و گرانی اینترنت در این کشور بسیار آشکار است
    نماینده بانک جهانی در تاجیکستان می گوید مشکل دسترسی و گرانی اینترنت در این کشور بسیار آشکار است

نماینده بانک جهانی در تاجیکستان گرانی اینترنت را مشکل جدی برای این کشور دانست.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه اوستا، یان پیتر آلترز Jan-Peter Olters با انتشار مطلبی در سامانه بانک جهانی تاکید کرده است که دسترسی محدود و گرانی اینترنت در تاجیکستان از مشکلات جدی این کشور است.

وی می نویسد: «در تاجیکستان که 70 درصد جمعیت آن در مناطق روستایی زندگی می کند، مشکل دسترسی و گرانی نرخ اینترنت به وضوح مشاهده می شود که رشد اقتصادی و ارتباطات این کشور را کند می کند. گسترش ویروس کرونا نشان داد که بخش‌های بهداشت و درمان، کشاورزی، تولید مواد غذایی و تامین اجتماعی با بحران واقعی روبه رو شدند.»

نماینده بانک جهانی در تاجیکستان اجرایی شدن برنامه عددی کردن بخش‌های صنایع، خدمات، فعالیت بخش خصوصی و به ویژه فراهم سازی دسترسی بیشتر مردم به اینترنت ارزان قیمت در مناطق روستایی را از مهم ترین وظایف حکومت تاجیکستان در سال های نزدیک دانست.

بر اساس برآورد شرکت بین المللی اسپید تست گلوبال ایندکس Speedtest Global Index در تاجیکستان 7 میلیون و 300 هزار مشترک فعال تلفن همراه و سه میلیون و 34 هزار کار بر اینترنت از جمله اینترنت تلفن همراه ثبت نام شده اند.

سرعت کند اینترنت تلفن همراه در ماه ژانویه در تاجیکستان این کشور را در این زمینه در میان 140 کشور جهان در جایگاه 129 قرار داده است.

از سوی دیگر قیمت یک گیگابایت اینترنت پرسرعت در تاجیکستان 14 دلار و 69 سنت، با سرعت متوسط 4 دلار و 65 سنت و با سرعت پایین 97 سنت اعلام شده که در کشور همسایه قرقیزستان این شاخص یک چهارم سنت است.

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه