اسفند ۱۹, ۱۳۹۹ ۱۳:۴۴ Asia/Dushanbe
  • وزیر انرژی تاجیکستان و نماینده بانک رشد آسیا در دوشنبه طرحهای مشترک همکاری را بررسی کردند
    وزیر انرژی تاجیکستان و نماینده بانک رشد آسیا در دوشنبه طرحهای مشترک همکاری را بررسی کردند

وزیر انرژی و ذخایر آب تاجیکستان و نماینده جدید بانک رشد آسیا در دوشنبه با یکدیگر دیدار و طرحهای همکاری دوشنبه با این نهاد مالی منطقه ای را بررسی کردند.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه وزارت انرژی و ذخایر آب تاجیکستان، دلیر جمعه و شانی کمپبل  در این دیدار درباره سرمایه گذاری بانک رشد آسیا  در طرحهای انرژی تاجیکستان بحث و تبادل نظر کردند.

برقراری دوباره خطوط انتقال برق تاجیکستان با ازبکستان در چارچوب شبکه واحد برق آسیای مرکزی که دولت وقت تاشکند درسال 2012 به طور یکجانبه آن را قطع کرده است از مهم ترین محورهای این دیدار بود که قرار شد بانک رشد آسیا برای این طرح 35 میلیون دلار و حکومت تاجیکستان 5 میلیون  دلار اختصاص دهند.

پیش بینی می شود اجرای دوباره این طرح در سال 2022 به پایان رسد و تاجیکستان به شبکه واحد برق آسیای مرکزی متصل  شود که  در این صورت امکان معاوضه برق با ازبکستان، قزاقستان و قرقیزستان در فصل‌های تابستان و زمستان فراهم خواهد  شد.

اجرای طرح نظام هوشمند محاسبات برق مصرفی با نصب تجهیزات جدید، بازسازی نیروگاههای برق آبی و افزایش صادرات برق تاجیکستان از دیگر موضوعات  نشست وزیر انرژی و ذخایر آب تاجیکستان و نماینده جدید بانک رشد آسیا در دوشنبه بود.

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه