اسفند ۲۵, ۱۳۹۹ ۱۰:۰۵ Asia/Dushanbe
  • قیمت یک لیتر بنزین در برخی مناطق تاجیکستان به 9 سامانی رسید
    قیمت یک لیتر بنزین در برخی مناطق تاجیکستان به 9 سامانی رسید

با این که قیمت یک لیتر بنزین در مناطق تاجیکستان به 9 سامانی رسیده است با این حال مرکزهای سوختگیری تنها 20 لیتر از این نوع سوخت را به هر ماشین اختصاص می دهند.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه تاپ تی جی، اکنون قیمت یک لیتربنزین در شهر دوشنبه به 8 سامانی و 80 درم و مناطق دور دست تاجیکستان به 9 سامانی رسیده است.

 در اکثرمرکزهای سوخت گیری با سهمیه بندی این نوع سوخت تنها 20 لیتر برای هر راننده  در نظر گرفته شده است.

البته رانندگان این اقدام را نوغی تبانی میان شرکتهای انحصاری وارد کننده سوخت با پالایشگاه های کشورهای خارجی عنوان می کنند . اما خدمات دولتی ضد انحصاری تاجیکستان با رد این ادعا معتقد است این موضوع به کاهش واردات این سوخت از قزاقستان بستگی دارد.

رجب علی مسح الدین زاده رییس خدمات دولتی ضد انحصاری تاجیکستان می گوید، دلیل اصلی افزایش قیمت بنزین و گازوییل، کاهش واردات از قزاقستان است.

این عامل موجب شده است که ازآغازسال جاری ( 2021) قیمت این دو نوع سوخت 23 در صد بالا برود. همچنین کاهش واردات گاز مایع از قزاقستان نیز در سال جاری قیمت آن را 13 درصد افزایش داد.

افزایش نرخ سوخت همزمان با اعزام نیروی نظامی قرقیزستان به مرز مشترک با تاجیکستان به منظور جلوگیری از قاچاق سوخت به کشورهمسایه اتفاق افتاد.

 تاجیکستان در سال 2020 از روسیه و قزاقستان 430 هزار تن گازمایع، 180 هزار تن بنزین و بیش از250 هزار تن گازوییل وارد کرده است.

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه