اسفند ۲۶, ۱۳۹۹ ۱۳:۲۵ Asia/Dushanbe
  • گوس اف: محدود شدن صادرات کشورهای تولید کننده سبب گرانی بنزین در تاجیکستان شده است
    گوس اف: محدود شدن صادرات کشورهای تولید کننده سبب گرانی بنزین در تاجیکستان شده است

معاون مرکز مستقل پژوهشهای امور سوخت در روسیه معتقد است که بحران کمبود بنزین در تاجیکستان موقتی است و در آینده نزدیک برطرف می شود.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل  از سامانه ریونووستی، دمیتری گوس اف دلیل عمده بحران کمبود بنزین در تاجیکستان را محدود شدن صادرات از کشورهای تولید کننده این نوع  سوخت از جمله روسیه و قزاقستان می داند.

وی اضافه کرد: به دلیل پایین بودن قیمت نفت خام پالایشگاههای روسیه و قزاقستان دچار خسارات مالی شده اند که هزینه فراوری نفت خام را جبران نمی کند از این رو  تصمیم به کاهش پالایش گرفته اند که این مساله باعث افزایش قیمت بنزین  می شود.

این کارشناس روس نبود سازشنامه های بلند مدت واردات بنزین میان تاجیکستان با دو کشور روسیه و قزاقستان را از دیگر مشکلات حکومت دوشنبه برای تامین بنزین ارزان قیمت دانست.

در تاجیکستان اکنون با این که قیمت یک لیتر بنزین در مناطق مختلف این کشور از 9 سامانی فراتر رفته است مرکزهای سوخت‌گیری تنها سهمیه ای  20 لیتری را برای هر خودرو در نظر گرفته اند.

در عین حال مقامات خدمات دولتی ضد انحصاری تاجیکستان هم دلیل اصلی افزایش قیمت بنزین و گازوییل را کاهش واردات از قزاقستان می دانند و معتقدند این مساله موجب شده است که از آغاز امسال  قیمت این دو نوع سوخت 23 در صد بالا رود.

امسال همچنین کاهش واردات گاز مایع از قزاقستان قیمت آن را 13 درصد افزایش داد.

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه