اسفند ۲۸, ۱۳۹۹ ۱۱:۱۱ Asia/Dushanbe
  • در تاجیکستان نرخ بنزین افزایش یافته و در پمپ بنزین ها نیز سهمیه 20 لیتری برای هر خودرو در نظر می گیرند
    در تاجیکستان نرخ بنزین افزایش یافته و در پمپ بنزین ها نیز سهمیه 20 لیتری برای هر خودرو در نظر می گیرند

اقتصاددان تاجیک معتقد است که وابستگی تاجیکستان به واردات سوخت از تنها یک کشور خطرناک می باشد.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه اوستا، عارف عین الدین اف با اشاره به گران و کمیاب شدن بنزین در تاجیکستان گفته است که یکی از علت‌های این بحران وابستگی بیش از حد کشور به سوخت وارداتی از روسیه می باشد که باید این سیاست تغییر کند.

افزایش قیمت سوخت در روسیه و کاهش تولید در پالایشگاه‌های این کشور موجب شده که نرخ هر لیتر بنزین در تاجیکستان از 8 سامانی فراتر رود.

عین الدین اف می‌گوید: «ضرورت دارد که  تاجیکستان با دیگر کشورها از جمله ایران، جمهوری آذربایجان و ترکمنستان نیز سازشنامه واردات سوخت امضا کند. اما در این قرارداد باید سهم 20 تا 25 درصدی برای واردات از این کشورها اختصاص یابد. در حالی که در سال 2020 تاجیکستان از خارج 583 هزار تن انواع سوخت به ارزش 272.5 میلیون دلار وارد کرده است که 90 درصد آن سهم روسیه می باشد.»

در تاجیکستان اکنون با این که قیمت یک لیتر بنزین در مناطق مختلف 8 سامانی و 40 درم تا 9 سامانی رسیده است اما در مرکزهای سوخت‌گیری تنها سهمیه ای 20 لیتری را برای هر خودرو در نظر گرفته اند.

در عین حال مقامات خدمات دولتی ضد انحصاری تاجیکستان هم دلیل اصلی افزایش نرخ بنزین و گازوییل را کاهش واردات از قزاقستان می دانند و معتقدند این مساله موجب شده است که از آغاز امسال بهای این دو نوع سوخت 23 درصد بالا رود.

 

بیشتر بخوانید: