فروردین ۲۰, ۱۴۰۰ ۱۹:۵۸ Asia/Dushanbe
  • خندقهای حفرشده تا اطمینان  از سفید شدن اوضاع کرونایی در مناطق هم مرز قرقیزستان پر نخواهد شد
    خندقهای حفرشده تا اطمینان از سفید شدن اوضاع کرونایی در مناطق هم مرز قرقیزستان پر نخواهد شد

مقامات ناحیه باباجان غفوراف در ولایت سغد اعلام کرده اند که تا زمان سفید شدن اوضاع کرونایی در قرقیزستان خندقهای حفر شده میان این منطقه با کشور همسایه باقی خواهد ماند.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه اسپوتنیک، این موانع  یک سال قبل با هدف پیشگیری از گسترش ویروس کرونا میان ناحیه باباجان غفوراف و مناطق مرزی قرقیزستان حفر شده بود و بر رفت و آمد افراد در این مسیر با  دوربینهای مدار بسته نظارت می شد.

اکنون اگر چه به کشاورزان تاجیک برای رفتن به مزارعشان در برخی مناطق مجوز داده شده است، اما ظفربیک دولت زاده رییس ناحیه باباجان غفوراف تاکید کرده است خندقهای حفرشده تا اطمینان کامل از سفید شدن اوضاع کرونایی در مناطق هم مرز قرقیزستان پر نخواهد شد.

 قبلا ساکنان مناطق مرزی تاجیکستان و قرقیزستان در ولایتهای سغد و باتکند از بسته بودن مرزها و کاهش تجارت بین ناحیه های مرزی شکایت کرده بودند.

پیش از بسته شدن مرزها تاجیکها سوخت ارزان قیمت را از ساکنان مناطق مرزی قرقیزستان خریداری می کردند و به قرقیزها میوه خشک و مواد غذایی می فروختند که برای هر دو طرف سود آور بود.

همچنین قرقیزها به  دلیل نزدیکی مراکز درمانی ناحیه باباجان غفوراف بیماران خود را به این مرکزها منتقل می کردند و از خدمات پزشکان تاجیک راضی بودند.

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه