فروردین ۲۳, ۱۴۰۰ ۱۱:۴۴ Asia/Dushanbe
  • تاکنون 89 کودک تاجیک که پدران آنان در درگیری با ارتش سوریه کشته شده و مادرانشان در زندانند به تاجیکستان بازگشته اند
    تاکنون 89 کودک تاجیک که پدران آنان در درگیری با ارتش سوریه کشته شده و مادرانشان در زندانند به تاجیکستان بازگشته اند

500 نفر از زنان و کودکان تاجیک در اردوگاه تحت کنترل گروه های کرد سوری 4 سال است که در انتظار بازگشت به تاجیکستان می باشند.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه آمریکایی Frontline، اکنون زنان و کودکان داعشی‌های کشته شده  تاجیکستانی در کنار خانواده داعشی‌های 8 کشور دیگر در دو اردوگاه در سوریه نگهداری می شوند و تلاش دوشنبه برای بازگرداندن آنان به جایی نرسیده است.

گفته می شود که 400 زن و کودک تاجیک در اردوگاه الهول تحت کنترل نظامیان کُرد موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه نگهداری می شوند.

در این اردوگاه 70 هزار نفر آواره زندگی می کنند و اخیرا افزایش فعالیت تبلیغاتی گروه تروریستی داعش میان آنان مشاهده شده است.

خبرگزاری روسی اینترفکس اخیرا از بازداشت 150 داعشی در این اردوگاه  به دست گروه های کرد سوری خبر داد.

از سوی دیگر، گروه های کرد سوری نیز آموزش نظامی پسران از 12 سال به بالا را آغاز کرده اند تا آنان را به عضویت خود درآورند.

یک مقام مسوول در تاجیکستان به شرط افشا نشدن نامش گفته است: «مشکل بازگرداندن زنان و کودکان تاجیک از سوریه به کشورشان، مانع تراشی گروه های کرد سوری است که تابع حکومت بشار اسد نیستند و گفته اند که این افراد باید از طریق اربیل عراق خارج کرده شوند.»

مقامات تاجیکستان به چند سازمان بین المللی پیشنهاد کرده اند که کار خارج کردن این افراد را برعهده بگیرند اما هنوز پاسخ مثبتی به این پیشنهاد داده نشده است.

مقامات دادستانی کل تاجیکستان می گویند نزدیک به دو هزار نفر از اتباع این کشور در سال های 2014 تا 2016 با پیوستن به گروه های تروریستی و به ویژه داعش به سوریه و عراق رفته اند.

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه