فروردین ۲۵, ۱۴۰۰ ۱۴:۲۴ Asia/Dushanbe
  • کتاب شعر \
    کتاب شعر \"دینم عشق است\" شامل غزل هایی از شاه منصور شاه میرزا است

"دینم عشق است" عنوان کتاب غزل های شاه منصور شاه میرزا است که در انتشارات "ادیب" شهر دوشنبه و با پیشگفتار صمیمانه ای از استاد مهمان بختی، از چاپ برآمده است.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی موسسه فرهنگی اکو، استاد مهمان بختی نویسنده خلقی تاجیکستان و برنده جایزه ادبی به نام رودکی در سرسخن این کتاب، شاه منصور شاه میرزا را اساساً نویسنده ای صاحب سبک می داند که در سرایش شعر نیز شاعری کارآزموده و خوش ذوق نشان داده است.

استاد مهمان بختی ضمن تحلیل و بررسی غزل های شاه منصور شاه میرزا، "آفریدن حالت و تصویرهای زنده و باوری‌بخش در کنار رعایت وزن و معنی و خوش‌آهنگی سخن" را از خصوصیات نظررس غزل های او می داند.

پیش از این از شاه منصور شاه میرزا کتاب های سرمه دل (در همکاری با پدرش شاه میرزا خواجه محمد) هزار قندیل، مادرنامه و دولت بی زوال در تاجیکستان، می خواستم پرنده شوم در ایران و باغ شفتالو در هر دو کشور به چاپ رسیده است.

گفتنی است شاه منصور شاه میرزا کارشناس فرهنگی تاجیکستان در مؤسسه فرهنگی اکو است.

او در معرفی ادبیات تاجیک در کشور میزبان این سازمان یعنی ایران فعالیّت های مؤثری انجام داده به طوری که 12اثر از آثار شاعران و نویسندگان تاجیک با تلاش او در تهران تدوین، ترجمه و منتشر شده است.

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه