فروردین ۲۵, ۱۴۰۰ ۱۷:۴۸ Asia/Dushanbe
  •  18 شرکت سالانه 80 درصد بنزین، گازوییل و گاز مایع مورد نیاز تاجیکستان را وارد می کنند
    18 شرکت سالانه 80 درصد بنزین، گازوییل و گاز مایع مورد نیاز تاجیکستان را وارد می کنند

اعضای انجمن وارد کنندگان سوخت از رییس جمهوری تاجیکستان درخواست کرده اند که برای ارزان شدن قیمت سوخت در این کشور به آنها امتیازاتی یکسان با آژانس دولتی ذخایر و تامینات این کشور اعطا کند.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل ازسامانه تاج ویک، در این درخواست از امامعلی رحمان خواسته شده که برای شرکتهای وارد کننده سوخت به تاجیکستان همان امتیازاتی را اعطا کند که آژانس دولتی ذخایر و تامینات از آنها  برخوردار است.

در درخواست انجمن وارد کنندگان سوخت آمده است که 18 شرکت وارد کننده سوخت به تاجیکستان سالانه 80 درصد بنزین، گازوییل و گاز مایع مورد نیاز این کشور را وارد و یک میلیارد سامانی مالیات پرداخت می کنند، اما آژانس دولتی ذخایر و تامینات که در مجموع 3 درصد از سوخت مورد نیاز را وارد تاجیکستان می کند از امتیازات مالیاتی و گمرکی زیادی برخوردار است.

اعضای این انجمن تاکید کرده اند که با توجه به گران شدن قیمت سوخت در تاجیکستان که اکنون هر لیتر از بنزین و گازوئیل از7 سامانی و 40 درم قبلی به 8 سامانی و50 تا 70 درم رسیده است، تنها راه کاهش قیمتها اعطای تسهیلات و تخفیف های مالیاتی و گمرکی است.

تاجیکستان در سال 2020 از روسیه و قزاقستان 430 هزارتن گازمایع، 180 هزار تن بنزین و بیش از250  هزار تن گازوییل وارد کرده است.

این درحالی است که مقامات تاجیکستان از برنامه ریزی برای واردات سوخت به ارزش 550 میلیون دلار در سال 2021 خبر داده اند.

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه