فروردین ۲۹, ۱۴۰۰ ۱۰:۵۲ Asia/Dushanbe
  •  روسیه بیشتر در بخشهای انرژی، ارتباطات، صنایع، ساختمان سازی و فلزات و معادن تاجیکستان سرمایه گذاری می‌کند
    روسیه بیشتر در بخشهای انرژی، ارتباطات، صنایع، ساختمان سازی و فلزات و معادن تاجیکستان سرمایه گذاری می‌کند

رییس کمیته دولتی مدیریت اموال و سرمایه گذاری تاجیکستان ارزش تجارت این کشور با روسیه در 10 سال اخیر را 9 میلیارد دلار اعلام کرد.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه اسپوتنیک، سعدی قادرزاده در همایش راههای گسترش تجارت میان تاجیکستان و روسیه در دوشنبه گفت که همچنین مسکو در سالهای 2007 تا 2020 برای رشد اقتصاد تاجیکستان یک میلیارد و600 میلیون  دلار سرمایه گذاری کرده است.

وی اضافه کرد که روسیه بیشتر در رشد بخشهای انرژی، ارتباطات، صنایع، ساختمان سازی و فلزات و معادن  در تاجیکستان سرمایه گذاری می کند.

به گفته رییس کمیته دولتی مدیریت اموال و سرمایه گذاری تاجیکستان تا زمان آغاز گسترش ویروس کرونا در سال 2020 روسیه 30 درصد یا سالانه یک میلیارد دلار از کل  تجارت خارجی تاجیکستان را به خود اختصاص داده است.

قادرزاده اظهار کرد: اما در سال 2020 به دلیل گسترش بیماری کووید 19 تجارت خارجی تاجیکستان و روسیه به 721 میلیون و 300 هزار دلار کاهش یافت.

این مقام تاجیک از بخش خصوصی روسیه خواست که با استفاده از امتیازات و تسهیلاتی که حکومت این کشور به سرمایه گذاران خارجی اعطا می کند، در زمینه تاسیس کارخانه های مشترک صنعتی و استخراج معادن اقدام کنند.

 

بیشتر بخوانید:

 

کلیدواژه