فروردین ۳۱, ۱۴۰۰ ۱۰:۵۷ Asia/Dushanbe
  • بدهی کارخانه های تاجیکستان   در آغاز امسال به 7 میلیارد و800 میلیون دلار رسیده است
    بدهی کارخانه های تاجیکستان در آغاز امسال به 7 میلیارد و800 میلیون دلار رسیده است

آژانس دولتی آمار تاجیکستان اعلام کرد که بدهی کارخانه ها و شرکتهای تولیدی این کشور در آغاز سال 2021 به 7 میلیارد و800 میلیون دلار و تولید ناخالص ملی به 7 میلیارد و300 میلیون دلار رسیده است.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه ناج ویک، اعلام این شاخص در آغاز سال 2021 نشان می دهد که در مقایسه با سال 2020 بدهی این مراکز با افزایش 33 درصدی  22 میلیارد سامانی (نزدیک به 2 میلیارد دلار) بیشتر شده  است.

در این میان شرکت دولتی برق تاجیک، کارخانه آلومینیوم، شرکت دولتی راه آهن، فرودگاه بین المللی دوشنبه، شرکت هواپیمایی تاجیک ایر از جمله بدهکاران بزرگ مالی هستند.

از سوی دیگر نصرت الله دولت زاده رییس کمیته دولتی مالیات تاجیکستان در ماه فوریه امسال  از 7 کارخانه و شرکت به عنوان بزرگ ترین بدهکاران مالیاتی یاد کرد.

فهرست مورد نظر نصرت الله دولت زاده، شرکت مخابراتی تلکام با 86 میلیون سامانی، نیروگاه برق آبی راغون با 67 میلیون سامانی، شرکت آلومینیوم با 38 میلیون سامانی، نیروگاه برق آبی سنگتوده 1 با 36 میلیون سامانی، فرودگاه بین المللی دوشنبه با 31 میلیون سامانی، شرکت تالکو ریسورس با 17 میلیون سامانی و آلومینیوم ساختمان با 16 میلیون سامانی را شامل می شود .

گفته می شود که بیشتر این مراکز متعلق به بخش دولتی است.

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه