فروردین ۳۱, ۱۴۰۰ ۱۱:۲۲ Asia/Dushanbe
  • جمعیت تاجیکستان اوایل امسال از 9.5 میلیون نفر فراتر رفته است
    جمعیت تاجیکستان اوایل امسال از 9.5 میلیون نفر فراتر رفته است

کارشناسان امور جمعیت در تاجیکستان معتقدند که با بد شدن اوضاع اقتصادی این کشور و مشکل تامین منابع معیشتی خانواده ها رشد جمعیت تاجیکستان در آینده کاهش می یابد.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه تاپ تی جی، با وجود رشد سالانه 2 درصدی جمعیت تاجیکستان که بالاترین میزان در میان کشورهای عضو جامعه همسود به حساب می آید، این شاخص که قبلا 2 و نیم درصد بود در 15 سال اخیر کاهش یافته است.

ازاین رو با مطابق نبودن برنامه رشد جمعیت با اشتغالزایی در آینده نزدیک،  تاجیکستان با کاهش رشد جمعیت و کمبود متخصصان حرفه ای روبه رو خواهد شد.

نظرعلی نظرعلی اف اقتصاددان تاجیک می گوید: شاخص نیروی در سن کار در تاجیکستان 34 وسه دهم درصد و جوانان زیر14 سال 34 درصد است، از این رو هر کارگر و کارمند فعلی باید یک ونیم برابر بیشتر از توانایی های خویش فعالیت کند تا رشد اقتصاد و تولید محصولات مهم  حفظ شود.

 وی افزود: در حالی که عمده نیروی کار جوان تاجیکستان در مهاجرت در روسیه به سر می برد، این روند نیز مدیریت نمی‌شود و منابع مالی ارسالی آنان نه برای رشد علوم و تخصهای نوین و مهم بلکه برای تامین زندگی خانواده ها هزینه می شود.

همچنین میخایل پتروشکف از اقتصاددانان دیگر تاجیکستان معتقد است که حتی برای کار در روسیه باید در برنامه آموزش نسل جوان تجدید نظر شود.

وی می گوید: عمده این افراد در بخشهای ساحتمان سازی فعالیت می کنند که ضرورت دارد با فناوری های نوین و تخصصهای جدید آشنا شوند تا زمینه خروج آنان ازمشاغل سخت فراهم شود.

آژانس دولتی آمار تاجیکستان اعلام کرد که جمعیت  این کشور اوایل امسال (2021) از 9.5 میلیون نفر فراتر رفته است که رشد 2 درصدی درسال 2020 را نشان می دهد.

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه