اردیبهشت ۰۱, ۱۴۰۰ ۱۱:۳۰ Asia/Dushanbe
  • بانک ملی تاجیکستان ارزش یک دلار را 11 سامانی و 30 تا 34 درم تعیین کرده است
    بانک ملی تاجیکستان ارزش یک دلار را 11 سامانی و 30 تا 34 درم تعیین کرده است

مقامات بانک ملی تاجیکستان به بانک های تجاری و موسسه های مالی و اعتباری دستور داده اند که ارز مورد نیاز در کشور را تأمین کنند.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه تاج ویک، در نشست مقامات بانکی تاجیکستان با اشاره به کمبود ارز در بازار معاملات داخلی بر ضرورت استفاده از ذخیره های ارزی برای تامین نیاز وارد کنندگان محصولات از خارج تاکید شد.

این در حالی است که بانک ملی تاجیکستان اکنون ارزش یک دلار در برابر سامانی را 11 سامانی و 30 تا 34 درم تعیین کرده و اکثر بانک‌های تجاری تنها به خرید ارز مشغول می باشند و برای فروش چیزی ندارند.

از سوی دیگر در سال 2020 قرب سامانی در برابر دلار 16.6 درصد کاهش یافته از 9 سامانی و 69 درم به 11 سامانی و 34 درم رسید.

این در حالی است که اوایل امسال حکومت تاجیکستان افزایش ارزش دلار در برابر سامانی را تا سال 2023 پیش بینی و اعلام کرد: «ارزش پول ملی کشور که در سال 2020 به 10 سامانی و 69 درم رسید و در سال 2021 یازده سامانی، در سال 2022 یازده سامانی و 33 درم و در سال 2023 به 11 سامانی و 67 درم برابر خواهد شد.»

 

سبب کاهش ارزش سامانی در برابرارزهای خارجی چیست؟

 

بانک ملی تاجیکستان دلیل کاهش ارزش سامانی در برابر دلار را شیوع ویروس کرونا، محدود شدن فعالیت‌های تجاری با کشورهای همسایه و سه برابر شدن واردات در قیاس با صادرات عنوان کرده است.

اما کارشناسان انحصاری کردن معاملات ارزی، بستن صرافی ها، کاهش فعالیت بانک‌های تجاری و کاهش درآمد ارسالی کارگران مهاجر تاجیک از خارج را از عامل های اصلی کمیاب شدن ارزهای خارجی در تاجیکستان می دانند.

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه