اردیبهشت ۱۸, ۱۴۰۰ ۱۸:۱۸ Asia/Dushanbe
  • دبیر کل سازمان امنیت و همکاری اروپا  آمادگی خود را برای کمک‌ به حل اختلافات دوشنبه و بیشکک اعلام کرد
    دبیر کل سازمان امنیت و همکاری اروپا آمادگی خود را برای کمک‌ به حل اختلافات دوشنبه و بیشکک اعلام کرد

وزیر امور خارجه تاجیکستان و دبیر کل سازمان امنیت و همکاری اروپا در دیداری مجازی با یکدیگر گفت‌وگو و حوادث اخیر مرزی بین تاجیکستان و قرقیزستان را بررسی کردند.

به  گزارش رادیو تاجیکی  صدای خراسان به نقل از خبرگزاری فارس، سراج الدین مهر الدین در این گفت و گوی مجازی با هلگا اشمید، دبیرکل سازمان امنیت و همکاری اروپا را از رویدادهای اخیر در مرز با قرقیزستان و نتایج مذاکرات دو طرف و آمادگی دوشنبه و بیشکک برای حل مشکلات به وجود آمده از طریق مذاکره  آگاه کرد.

در این گفت و گو اشمید از توافق آتش بس و امضای پروتکل حل و فصل منازعات مسلحانه در مرزهای تاجیکستان و قرقیزستان استقبال و  دو کشور را به ادامه تلاش‌ها و مذاکرات با هدف تنش زدایی بیشتر دعوت کرد.

دبیر کل سازمان امنیت و همکاری اروپا در ادامه آمادگی خود را برای ارائه کمک‌های ممکن برای حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات دوشنبه و بیشکک اعلام کرد.

تاثیر همه گیری کرونا بر اقتصاد، مبارزه با تروریسم و افراط گرایی، قاچاق مواد مخدر و اسلحه، حقوق بشر و افزایش نقش زنان در زندگی سیاسی و اقتصادی جامعه تاجیکستان از  دیگر موضوعاتی بود که در این تماس مجازی بررسی شد.

مهرالدین و اشمید همچنین با بررسی اوضاع افغانستان، سهم تاجیکستان را در روند برقراری صلح  مهم خواندند و در این زمینه بر نقش دانشکده مدیریت مرزی سازمان امنیت و همکاری اروپا برای بازآموزی کارمندان ارشد در شهر دوشنبه تاکید کردند.

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه