اردیبهشت ۲۱, ۱۴۰۰ ۱۰:۳۸ Asia/Dushanbe
  • میرسیداف: متن توافقنامه قبلی مرزی با قرقیزستان برای طرف دوشنبه دردسرساز شده است
    میرسیداف: متن توافقنامه قبلی مرزی با قرقیزستان برای طرف دوشنبه دردسرساز شده است

کارشناس سیاسی مسایل تاجیکستان، بی توجهی مقامات مذاکره کننده این کشور به متن توافقنامه علامت‌گذاری مرزی با قرقیزستان را علت دردسرهای فعلی عنوان کرد.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه اوستا، نعمت الله میرسید اف گفته است که امروز متن امضا شده مراد علی علیمردان معاون نخست وزیر وقت و ژنرال شیر علی خیرالله اف مشاور امور نظامی وقت رییس جمهوری تاجیکستان درباره علامت‌گذاری مرز مشترک با قرقیزستان برای طرف دوشنبه دردسرساز شده است.

وی اضافه کرد: این دو مقام سابق دولتی که مسوولیت مذاکره با قرقیزستان درباره علامت گذاری مرز را 10 سال قبل بر عهده داشتند با بی دقتی متنی را امضا کرده اند که اکنون بر اساس آن طرف قرقیزی ادعا می کند دوشنبه با واگذاری بخشی از قلمرو تاجیکستان به این کشور موافقت کرده است.

این کارشناس تاجیک با اشاره به پایان بی نتیجه نشست 5 روزه گروههای نقشه برداری تاجیکستان و قرقیزستان در شهر اوش اظهار کرد: جای تعجب دارد که موضوعی که بیش از 20 سال منشاء اختلاف دو کشور بوده چگونه قرار است  در 5  روز حل و فصل شود.

میرسید اف همچنین به ادعای مقامات دو طرف درباره ساخت مسیری جداگانه برای رفت و آمد اتباع و وسایل نقلیه تاجیکستان میان فرمانداری واروخ و ناحیه اسفره اشاره کرد و افزود: واقع شدن این جاده در کنار روستاهای قرقیزنشین چه ضمانتی برای جلوگیری از ایجاد مناقشه و درگیری دوباره است؟

قبلا مقامات تاجیک و قرقیز در دیداری درناحیه باتکند اعلام کرده بودند که تا روز نهم می بر سرعلامت‌گذاری 112 کیلومتر از مرز مشترک تاجیکستان و قرقیزستان توافق می کنند تا این توافقنامه در سفر سدیر جباراف به دوشنبه به امضای سران دو کشور برسد.

با این حال مذاکرات 5 روزه گروههای نقشه برداری تاجیکستان و قرقیزستان در شهر اوش که از پنجم تا نهم می برگزار شد بدون هیچ توافقی پایان یافت.

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه