اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۰ ۱۰:۳۰ Asia/Dushanbe
  • رییس جمهور قزاقستان روزهای 19 و 20 می 2021 به تاجیکستان سفر می کند
    رییس جمهور قزاقستان روزهای 19 و 20 می 2021 به تاجیکستان سفر می کند

رییس جمهوری قزاقستان با سفر به تاجیکستان روزهای 19 و 20 می با همتای تاجیک خویش و دیگر مقامات این کشور دیدار و گفت وگو خواهد کرد.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه اسپوتنیک، در دیدار امامعلی رحمان و قاسم ژومرت توقایف Kassym Jomart Tokayev درباره روابط اقتصادی و تجاری، آب و انرژی، امنیت منطقه، اوضاع افغانستان، مرز تاجیکستان و قرقیزستان و امکان ارسال واکسن کرونای تولید شده در قزاقستان به دوشنبه بحث و تبادل نظر خواهد شد.

در حال حاضر تاجیکستان یکی بازارهای مهم مصرف گاز و گندم قزاقستان به حساب می آید.

همچنین قزاقستان می تواند از تجربه خویش برای علامت گذاری مرز مشترک با ازبکستان، روسیه، چین و قرقیزستان به تاجیکستان توصیه های مفید دهد.

در دیدار مقامات این دو کشور در دوشنبه موضوع برقراری دوباره فعالیت شبکه واحد برق آسیای مرکزی و تامین آب مورد نیاز قزاقستان از سوی تاجیکستان بررسی خواهد شد.

از سوی دیگر قزاقستان به گفته مقامات اقتصادی این کشور در سال 2025 به ورود نزدیک به 1 میلیون کارگر مهاجر نیاز خواهد داشت که تاجیکستان می تواند بخشی از این نیرو را تامین کند.

در دیدار رییسان جمهوری تاجیکستان و قزاقستان در دوشنبه درباره ارسال واکسن کرونای اسپوتنیک-وی روسی که تولید آن در قزاقستان آغاز شده است، به تاجیکستان نیز بحث خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه