اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۰ ۱۸:۰۷ Asia/Dushanbe
  • اخیرا فشار بر مسافران و بازرگانان تاجیک در قرقیزستان تشدید شده است
    اخیرا فشار بر مسافران و بازرگانان تاجیک در قرقیزستان تشدید شده است

بازرگانان تاجیک فعال در واردات لباس و پارچه از قرقیزستان به تاجیکستان از زورگیری افراد ناشناس شکایت کرده اند.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه آسیا پلوس، 25 نفر از بازرگانان تاجیک  که بیشتر از بازار عمده فروشی موسوم به " داردای"  درشهر بیشکک قرقیزستان به تاجیکستان لباس و پارچه  وارد می کنند با مراجعه به سفارت تاجیکستان در بیشکک اعلام کرده اند که افراد ناشناس در لباس پلیس گذرنامه های آنان را به زور گرفته و آنان را به پرداخت 120 دلار در ازای بازگرداندن مدارکشان وادار کرده اند.

به گفته بازرگانان شاکی، زورگیران دلیل این اقدام خود را جمع آوری کمک برای آسیب دیدگان درگیری مرزی روز 29 آوریل در ناحیه باتکند اعلام کرده اند.

در این رویداد تعدادی از بازرگانان تاجیک مجبور شده اند با پرداخت 120 دلار گذرنامه های خود را بازپس گیرند و بقیه نیز با کمک سفارت تاجیکستان در بیشکک بدون پرداخت مبلغ موفق به دریافت مدارک خود شده اند.

گفته می شود که پس از درگیری مرزی روز 29 آوریل میان مرزبانان وساکنان ناحیه اسفره تاجیکستان و باتکند قرقیزستان که بیش از 56 کشته و 200 زخمی از هر دو طرف برجای گذاشت،  فشار بر مسافران و بازرگانان تاجیک در قرقیزستان تشدید شده است؛ موضوعی که  مقامات رسمی دربیشکک آن را رد می کنند.

 

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه