اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۷ ۰۹:۳۲ Asia/Dushanbe
  • موج مخالفت ها با خروج آمریکا از برجام؛ از اروپا تا خود آمریکا

اقدام یک جانبه آمریکا در خروج از برجام با انتقاد گسترده کشورهای مختلف از اروپا گرفته تا مردم و مقاماتی در داخل خاک آمریکا و نیز مقامات ارشد سازمان های بین المللی مانند سازمان ملل متحد و سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) همراه بود.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان، سران انگلیس، آلمان و فرانسه در واکنش به تصمیم رییس‌جمهوری آمریکا مبنی بر خروج این کشور از برجام، با انتشار بیانیه‌ ای، بر پایبندی خود به توافق هسته ای با ایران تأکید کردند.

در این بیانیه آمده است: «برجام» به‌اتفاق آراء از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد در قطعنامه 2231 به تصویب رسیده و برای سه کشور انگلیس، آلمان و فرانسه حائز اهمیت است.

در این بیانیه که یک نسخه از آن در تارنمای دفتر نخست‌وزیری انگلیس منتشر شده است، سران انگلیس، آلمان و فرانسه همچنین از ایران خواستند در مقابل تصمیم آمریکا در خروج از برجام خویشتن‌داری کند.

همچنین کشورهای ایتالیا، نروژ، اتریش و بلژیک سه شنبه شب در واکنش به اقدام دونالد ترامپ برای خارج کردن آمریکا از برجام، از توافق هسته ای ایران حمایت و بر حفظ آن تاکید کردند.

نخست وزیر ایتالیا، وزیرخارجه نروژ، وزیرخارجه اتریش و نخست وزیر بلژیک در پیام هایی بر حفظ توافق هسته ای تاکید و از تصمیم ترامپ برای خروج آمریکا از برجام، ابراز تاسف کردند.

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد نیز با ابراز نگرانی شدید از خروج آمریکا از برجام و بازگرداندن تحریم ها، از دیگر طرف های این توافق خواست تا به طور کامل به تعهدات خود تحت برجام پایبند بمانند.

«باراک اوباما» رییس جمهوری پیشین آمریکا در واکنش به خروج آمریکا از برجام، این اقدام رییس جمهوری کشورش را «اشتباه» خواند و گفت: خروج از برجام به منزله پشت کردن به نزدیک ترین هم پیمانان آمریکاست.

شبکه خبری سی. ان. ان روز سه شنبه از نظرسنجی مشترکی با شرکت «اس. اس .آر. اس» گزارش داد و نوشت، فقط 29 درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی موافق خروج  از برجام هستند و حدود دو سوم مردم آمریکا (63 درصد) براین باورند این کشور نباید از توافق هسته ای با ایران خارج شود.

 پیش از این، دبیرکل سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) هم درباره پیامدهای تصمیم احتمالی رییس جمهوری آمریکا برای ترک توافق هسته ای ایران هشدار داده بود.