تیر ۱۰, ۱۳۹۸ ۱۱:۲۹ Asia/Dushanbe
  • خرسندی کرملین درباره دیدار اخیر پوتین و ترامپ

سخنگوی کرملین با ابراز خرسندی درباره دیدار جمعه هفته گذشته «ولادیمیر پوتین» با همتای آمریکایی خود تاکید کرد، «برای اولین بار» رئیس‌جمهور آمریکا هم مانند روسیه خواهان تقویت گفت‌و‌گوها و مناسبات دوجانبه شده است

به گزارش خبرگزاری فارس، سه روز بعد از دیدار رئیس‌جمهور روسیه با «دونالد ترامپ» در حاشیه نشست گروه ۲۰ در ژاپن، سخنگوی ولادیمیر پوتین امروز (دوشنبه) در یک مصاحبه از فضای مثبت این دیدار و اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا خبر داده است.

دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین در مصاحبه با شبکه «روسیا وان» با اشاره به این دیدار تاکید کرد، برای اولین بار در این نشست بود که ترامپ به تلاش‌های روسیه برای ترمیم و بهبود روابط بین دو کشور پاسخ مثبت داده است.

طبق گزارش «اسپوتنیک»، او در این مصاحبه گفت: "رئیس‌جمهور آمریکا به وضوح آمادگی خودش را برای بخشیدن انرژی دوباره به مذاکره ابراز کرد.  پوتین خیلی قبل‌تر گفته بود که خواهان عادی‌سازی روابط  است اما این را هم گفته بود که این موضوع دو طرفه نیست. برای اولین بار بود که رئیس‌جمهور آمریکا متقابلا این موضوع را اعلام کرد".

سخنگوی کرملین افزود: "پوتین و ترامپ تقریبا با اطمینان درباره لزوم تداوم تماس‌هایشان در بالاترین سطح صحبت کردند".

بنا به گفته او، روسای جمهور روسیه و آمریکا در دیدارشان در  ژاپن درباره مسائل مختلف از قبیل ونزوئلا، سوریه، اوکراین، «کنترل تسلیحات و ثبات استراتژیک» و ادعای دخالت مسکو در فرایند انتخابات آمریکا گفت‌وگو کردند.

 پیش از این «سرگئی لاوروف»، وزیر خارجه روسیه اعلام کرد، پوتین و ترامپ در این دیدار در خصوص اینکه تنش‌ها بر سر ایران بایستی از طریق ابرازهای سیاسی و دیپلماتیک حل شوند، توافق کردند.

 

کلیدواژه