مهر ۱۲, ۱۳۹۸ ۱۵:۳۴ Asia/Dushanbe
  • مقام روس: درهای سازمان پیمان امنیت جمعی به روی ازبکستان باز است

رئیس شورای مجلس فدرال روسیه با اشاره به بازگشت «تاشکند» به سازمان پیمان امنیت دسته جمعی گفت: درهای این سازمان به روی ازبکستان همیشه باز است.

«والنتینا ماتویینکو» رئیس شورای مجلس فدرال روسیه با اشاره به بازگشت «تاشکند» به سازمان پیمان امنیت دسته جمعی گفت: درهای این سازمان به روی ازبکستان همیشه باز است.

به گزارش رادیو برون مرزی صدای خراسان به نقل از فارس ،رئیس شورای مجلس فدرال روسیه افزود: این امکان وجود دارد و درهای سازمان پیمان امنیت دسته جمعی برای ازبکستان همیشه باز است. اما این مساله در حال حاضر در دستور کار قرار ندارد و در قوانین ازبکستان نیز مقرراتی وجود دارد که امکان چنین اتحادی را نمی‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: ولی این احتمال را که ممکن است روزی این مساله در دستور کار قرار دارد، رد نمی کنم. فعلا این مساله در دستور کار قرار ندارد و ما آن را بررسی نکردیم.

ازبکستان عضویت خود را در سازمان پیمان امنیت دسته جمعی در ماه ژوئن سال 2012 میلادی به حالت تعلیق درآورد.

سازمان پیمان امنیت جمعی در سال 1992 و با مشارکت کشورهای ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان، ازبکستان، جمهوری آذربایجان و گرجستان تشکیل شد. این کشورها در سال 2002 تصمیم گرفتند، این سازمان را به یک ائتلاف نظامی تبدیل کنند.

بعدها کشورهای گرجستان، آذربایجان و ازبکستان از آن جدا شدند. این سازمان در دوم دسامبر 2004 به عنوان عضو ناظر در مجمع عمومی سازمان ملل متحد پذیرفته شد.

کلیدواژه