دی ۲۶, ۱۳۹۸ ۱۱:۱۴ Asia/Dushanbe
  • فعال سازی مکانیسم حل اختلافات در برجام؛ تبعیت اروپا از آمریکا

بیانیه سه کشور اروپایی درباره فعال کردن مکانیسم حل اختلافات در برجام نشان داد، طرفی که برجام را تُهی از محتوا کرده، در برابر آمریکا ناتوان است.

گزارش روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست درباره تهدید سه کشور اروپایی طرف برجام از سوی "دونالد ترامپ"، رئیس جمهور آمریکا باردیگر ثابت کرد، بریتانیا، فرانسه و آلمان از سیاست‌های مُخرب آمریکا ضد برجام تبعیت می‌کنند.

سه کشور اروپایی طرف برجام روز سه‌شنبه درحالی مکانیسم حل اختلافات در برجام را فعال کردند، که در پی خروج آمریکا از برجام، در اجرای تعهدهای برجامی خود ناتوان بودند و عملا برجام را از محتوا تُهی کردند.

در چنین شرایطی؛ حرکت اخیر سه کشور اروپایی ادامه همراهی با سیاست‌های رئیس جمهور آمریکاست که تلاش دارد، از برجام چیزی باقی نماند و به‌زعم خود توافق دیگری جایگزین برجام کند.

اوج وابستگی اروپا به آمریکا و به‌نوعی ترس طرف‌های اروپایی طرف برجام از تهدیدهای "دونالد ترامپ" در گزارش روز چهارشنبه روزنامه واشنگتن‌پست به‌خوبی نمایش داده شده است.

این روزنامه آمریکایی نوشت: ترامپ در پیامی تهدیدآمیز خطاب به اروپایی‌ها اعلام کرد، اگر آنان از سیاست‌های وی ضد ایران تبعیت نکنند و مکانیسم ماشه را اجرا نکنند، آمریکا تعرفه 25 درصدی را بر خودروهای اروپایی اعمال می‌کند.              

به دنبال این فشار و تهدید ترامپ، سه کشور اروپایی بریتانیا، آلمان و فرانسه روز سه‌شنبه با صدور بیانیه‌ای مکانیسم حل اختلافات در برجام را با ادعای نقض این توافق از سوی ایران فعال کردند.  

این ادعای اروپایی‌ها در حالی مطرح می‌شود که شواهد زیادی موجود هست و نشان می‌دهد، طرف‌های اروپایی برجام، ضمن ناتوان بودن در اجرای تعهدهای برجامی خود، عملا با تحریم‌های آمریکا ضد ایران هم همسو شدند.

در همین زمنیه؛ "محمدجواد ظریف"، وزیر خارجه ایران چهارشنبه‌شب در توییتر در واکنش به ادعای سه کشور اروپایی مبنی بر متعهد بودن به برجام و فعال کردن مکانیسم حل اختلاف نوشت: سه کشور اروپایی فکر می‌کنند که در قرن نوزدهم زندگی می‌کنند؛ زمانی که به کشورها دیکته می‌کردند، دروغ می‌گفتند و در می‌رفتند.  

خروج شرکت‌های اروپایی از ایران، به‌صفر رساندن واردات نفت از ایران، تحریم بانک‌های ایرانی و حتی ناتوانی از فروش کالاهای معاف از تحریم آمریکا یعنی دارو و غذا، نشانه‌های مستندی بر پایبند نبودن اروپایی‌ها به تامین منافع ایران از برجام است.  

علاوه بر این؛ همراهی با تحریم‌های فراسرزمینی آمریکا، اقدام تبلیغاتی برای ایجاد سازوکار مالی ویژه اروپا موسوم به "اینستکس" بدون انجام حتی یک تراکنش مالی و بی‌توجهی به گام‌های کاهشی ایران، نشان می‌دهد اروپایی‌ها در دوران برجام منهای آمریکا قادر به نقش‌آفرینی مستقل نیستند.

اکنون پس از اجرایی شدن گام پنجم کاهش تعهدهای برجامی ایران، اروپایی‌ها در چارچوب بیانیه سه‌جانبه در مسیری گام برداشتند که نشان از تعظیم محض در برابر آمریکا دارد و این وضعیت، جایگاه اروپای واحد و مستقل در عرصه جهانی را با چالش جدی روبرو کرده است.

کلیدواژه

کامنت